Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. am 18 ani, am terminat liceul insa momentan nu sunt inscrisa la nici o facultate. cum pot beneficia in continuare de asigurarea medicala? ce acte trebuie sa aduc? precizez ca la CNAS configurez ca nemaifiind asigurata.va multumesc

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dupa liceu,in timpul somajului acordat, continua si asigurarea, apoi, daca nu te incadrezi, iesi din sistem.Singura cale este sa inchei personal un contract cu casa de asigurari judeteana, si sa platesti personal cuantumul asigurari din buzunar.

| Sexxy a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Medicul de familie mi-a spus ca numai sunt asigurata si m-a trimis la CNAS cu un formular de la el plus adeverinta de la scoala.inca mai pot sa ma duc la CNAS?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Sexxy):

Da,mergi cu acestea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia ta mai poti beneficia de asigurare medicala doar daca inchei un contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate din judetul tau.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti plati lunar sau trimestrial costul asigurarii medicale la Casa de Asigurari. Sau te poti angaja undeva si iti va plati angajatorul.

| onasis1961 a răspuns:

DAca mergi la fisc sa iei o adeverinta ca nu ai venituri, poti fi coasigurat pe asigurarea parintilor.

| alessia5158 a răspuns (pentru onasis1961):

Are 18 ani amice!--- n-o trimite sa umble dupa "cai verzi" chiar daca-i "sexxi"! Ar fi putut avea asigurare de sanatate pana la varsta de 26 de ani daca ar fi urmat o forma de invatamant---altfel, nu.