| marko666 a întrebat:

Va intreb ceva despre asigurarea de sanatate. Eu fac un tratament cu Pegasys IFN decontat de CNAS. Momentan, sunt asigurat la CASAOPSNAJ care prin intermediul farmaciilor care au contract cu ei imi furnizeaza medicamentul gratuit, timp de sase luni. Problema este urmatoarea: Eu am avut statutul de elev pana acum cateva zile la o scoala. Din motive numai de ei stiute, cei de acolo au decis ca eu trebuie sa plec din scoala. Pe perioada cat am fost elev la ei beneficiam de asigurare medicala de la CASAOPSNAJ, si in acest fel primeam medicamentul de la farmacie, ducandu-ma in fiecare luna cu deciazia de aprobare pentru tratament dar si cu biletul de trimitere de la medicul de la scoala. Incepand cu luna mai trebuie sa imi procur injectiile de la farmacie insa eu nemaifiind elev la scoala aceea, medicul de acolo mi-a zis ca nu mai poate sa imi dea bilet de trimitere pentru ca nu mai fac parte din scoala, asadar neasigurat medical. E corect asa ceva? Eu nu pot intarzia cu nici macar o zi injectia saptamanala si trebuie sa rezolv asta cat mai repede. E vreun pericol sa pierd tratamentul? Intentionez sa merg la Bucuresti sa intreb acolo la CASAOPSNAJ ce e de facut in situatia asta. Va intreb si pe voi sa am o idee preliminara despre cum sa rezolv problema asta. Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce scoala este vorba si de ce ai fost dat afara.
Mai ai o posibilitate, respectiv daca afectiunea ta este cuprinsa intr-un program national de sanatate.

| marko666 explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de scoala militara de la boboc. Inca nu imi vine sa cred ca m-au dat afara. Ei sustin ca am avut multe absente cat timp am fost in concediu. In timpul concediului am stat internat in infirmerie. Nu am plecat acasa. Boala de care sufar este hepatita cronica B. Am cobtactat-o in primul an de studiu. Asadar, la admitere am fost sanatos. Am solicitat sa fac tratament cu Pegasys si mi-a fost aprobata cererea. Sunt la jumatatea tratamentului, analizele sunt bune, per total medicul curant este multumit de rezultatele obtinute cu tratamentul pe care il fac. Asadar, cred ca afaectiunea de care sufar este cuprinsa intr-un program national de vreme ce l-am primit gratuit. Aaaa, si inca ceva. La scoala mai sunt inca 4 persoane cu afectiuni asemanatoare, unul cu TBC chiar. Niciunul dintre ei nu au fost trimisi la comisia de expertiza. Doar eu. E o situatie dificila. Vreau sa stiu cum pot sa rezlov problema asta. Ar mai fi ceva, cei de la scoala nu mi-au dat niciun act care sa ateste ca am terminat-o cu ei. Mi-au dat o hartie de la comisia de expertiza care m-a clasat ca fiind INAPT. Cred ca e ceva putred la mijloc. Cu cine as putea sa vorbesc despre toata porcaria asta de situatie? Si nu cumva timpul petrecut in scoala ar trebui sa mi se socoteasca drept vechime in munca? Imi pare rau daca sunt prea multe informatii sau nu m-am facut inteles insa situatia asta e tare aiurea pentru mine. Simt ca platesc prea mult pentru niste fapte minore (infirmerie, intarziat la o ora-doua, mici conflicte inerente cu colegii de la scoala etc) Mi-au bagat asta pe gat ca port virusul in mine si gata, m-au dat afara. Vreau sa stiu ce e de facut, ei nu ma prea vor inapoi insa eu nu m-as lasa. Am mers la un avocat sa fac contestatie pentru diagnosticul pus ca INAPT insa legea prevede ca cei care au HVB sa fie clasati ca fiind INAPT. Eu insa sunt in timpul unui tratament dur si tocmai acum s-au gasit sa ma exectute? Prin insusi faptul ca fac tratamentul dau dovada ca vreau sa ma vindec si sunt foarte aproape sa o fac avand in vedere analizele. Fantastic!

| Ioandelasal a răspuns (pentru marko666):

Pentru ca te-au dat afara ai putea face contestatie la Ministerul Apararii Nationale si apoi sa-i dai in judecata. Nu este vina ta ca te-ai imbolnavit in timpul scolii.
Daca boala este cuprinsa intr-un program national de sanatate vei beneficia in continuare de tratament gratuit, in baza unei adeverinte eliberate de Casa Judeteana de Sanatate din judetul tau.