| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, in cazul executarii silite, spre exemplu : debitorul (cel care datoreaza suma ) primeste titlul executoriu la domiciliu, el -debitorul- accepta sa plateasca lunar pana la restituirea sumei datorate, onorariul executoriului judecatoresc trebui suportat (platit) integral de debitor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, onorariul executorului judecatoresc va fi suportat integral de catre debitor, indiferent de modul in care se face executarea silita, inclusiv daca este facuta in rate conform acordului cu creditorul, de altfel intelegerea se face tot prin intermediul executorului judecatoresc.
Doar daca creditorul, care plateste initial onorariul e.j., este de acord sa renunte total sau partial la aceste cheltuieli atunci debitorul nu le mai datoreaza.

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Cam cat e onorariul?
Daca nu e stabilit de lege, cum se calculeaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thecurious):

Onorariile nu sunt fixe, sunt stabilite in functie de felul executarii silite si valoarea acesteia. Le poti vedea si aici:
https://www.executorsortan.ro/onorarii

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

In cazul in care debitorul decedeaza, rudele lui vor "mosteni" datoria?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thecurious):

Vor mosteni si datoriile dar numai daca mostenitorii accepta mostenirea.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Onorariul judecatorului si plata cheltuielilor de judecata le plateste integral tot debitorul, asa cum este normal.

| Thecurious explică (pentru Violleta2022):

Da, este normal.
Uneori insa, trebuie facute exceptii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu au de ce sa faca exceptii, legea este lege pentru toata lumea!
Esti rau platnic, trebuie sa fii executat, ca nu esti tu mai smecher ca altii, sa nu platesti si sa scapi de datorie.
Iar judecata este generata de refuzul tau de plata, de aceea esti dator sa o achiti integral cheltuielile de judecata.
Totul se face esalonat, daca nu sunt posibilitati de plata, sau se scot bunurile la licitatie si se recuperea datora de acolo.

| Thecurious explică (pentru Violleta2022):

Bancile iti permit sa se mai joace cu clientii mai putin informati.
Legea este pentru toti, depinde cine o aplica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thecurious):

Probabil esti prea micut sa intelegi ca unde-i lege nu-i tocmeala.
Nu se fac legii pentru unii doar, sau se aplica doar la unii, legea se aplica la toti al fel, daca ajungi in situatia respectiva.
Iar bancile te pasuiesc pana ajung la limita si apoi te executa la judecatorie, cerand licitatie si vanzandu-ti casa sau bunurile care sunt puse gaj ori de valoare, ca ei sa-si recupereze datoria.