| Blidaru_Cosmina_1997 a întrebat:

Un cunoscut de-al meu si-a pierdut certificatul de nastere si actul de identitate, il ajut sa isi rezolve problema, iar acum a fost nevoit sa mearga in orasul lui natal, acela fiind Braila, sa isi faca un buletin provizoriu pentru a putea face o cerere pentru certificatul de nastere, pe care sa il ridice mai tarziu, aceasta este a treia oara cand isi pierde actul de identitate si el pretinde ca i-a fost ceruta o taxa de 100 de lei, datorita celor trei abateri. Acum problema e asa: eu din cate stiu, in cazuri de genul se plateste doar o taxa de 7 lei pentru buletin si una de 5 lei pentru taxa de timbru, sunt pe ganduri pentru ca eu nu stiu sa se perceapa astfel de taxe. Exista asa ceva sau doar si-a pus 100 de lei in buzunar din banii mei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Putea fi amendat pentru pierdere, deoarece nu a avut grija dar amenda nu este de 100 lei, este intre 25 si 50 lei, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare si putea fi aplicata numai pentru ultima pierdere. Asa fiind cunoscutul te-a mintit. Si de ce trebuie sa-i platesti tu neglijenta lui?

| darrio2007 a răspuns:

Pentru eliberarea unui nou buletin se platesc doar 7 lei la circa financiara atat. Se pare ca prietenul tau este cam cascat daca pierde a treia oara actele. L-ai ajutat cumva si inainte?