| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, ce este un transgender?
E un om, care nu se considera nici femeie si nici barbat.
Ce scrie pe actul lui de identitate / pe buletin?
Ce sex e trecut in certificatul de nastere?

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

A fi transgender este independent de orientarea sexuală. Persoanele trans se pot identifica ca fiind heterosexuale, homosexuale, bisexuale, asexuale, sau pot refuza să-și eticheteze orientarea sexuală. Termenul transgender este de asemenea distins de intersex, un termen care descrie oameni născuți cu caracteristici sexuale fizice "care nu intră în tiparul obișnuit al noțiunilor binare ale corpurilor masculine și feminine". Opusul termenului transgender este cisgender (pe scurt persoane cis), care descrie persoane ale căror identități de gen sau expresii se potrivesc cu sexul lor atribuit la naștere.[

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Conteaza? Tot la psihiatrie trebuie sa ajunga.

| Bariel a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dami si mie un caz in care un Transgender s-a "vindecat" datorita psihiatriei

| RKBlue a răspuns:

Transgender este un termen mai amplu pentru persoanele trans, genderqueer si nonbinare, etc
Persoanele trans(de la cuvantul transexual) sunt persoane care prezinta disforie de gen.
Adica, pe scurt, sunt nascuti in corpul gresit.Identitatea de gen nu se potriveste cu sexul lor(sau al corpului lor, mai bine zis)
De exemplu, daca un om s-a nascut baiat dar are disforie de gen(deci e trans), acesta nu se va identifica ca(scuzati cacofonia) baiat ci ca fata.La fel e si invers.
Unele persoane trans aleg sa faca operatii de schimbare de gen si sa ia hormoni(care ajuta la tranzitie). Altii aleg sa nu o faca.
In buletin este trecut(in tarile mai civilizate, dar in Romania nu sunt sigur) sexul cu care se identifica.
Un om care nu se identifica nici barbat nici femeie este, de obicei, agender(fara gen).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Am vazut eu una pe hi5 cu multi ani in urma, si le-am aratat la prietenii mei cum arata aia. Mi-a zis ca e transexual si nu auzisem niciodata de asa ceva. Transgender este cuvantul in engleza.
Inseamna persoana care si-a schimbat sexul prin operatii. Probabil se schimba si sexul din acte. Adica un baiat care a facut operatii sa arate ca o fata, sau invers.
Si nu, nu se schimba organele genitale, ramane cu ele.
Intersex e altceva, se nasc asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un exemplu de transgender este Daria Jane. O găseşti pe YouTube, are canalul de YouTube cu numele ei. Acolo explică în detaliu în mai multe vlogguri ce înseamnă transgender, cum a făcut operaţia de schimbare de sex, plus multe alte chestii legate de subiectul ăsta.