| necdannec a întrebat:

Buna
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare care ma "roade"de ceva vreme.
In apox 2 luni trebuie sa ma apuc de construit propria casa de lemn si cum nu voi reusi singur va trebui sa mai iau 2 muncitori (zilieri). Intrebarea e : Care sunt riscurile muncii la negru din punct de vedere legal, pentru chestia asta. Am vazut in media ( tv, radio etc ), ca se trambiteaza mult despre subiect.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Activitatea zilierilor a fost reglementata de Legea nr.52/2011 si Normele metodologice de aplicare aprobate prin Ordinul nr. 1439/2011, dar reglementarea nu acopera toate cazurile in care poate fi folosita munca ocazionala. Prevederile se refera doar la cazul cand beneficiar este o persoana juridica si sunt limitate la putine activitati, printre care nu este prevazuta si munca in constructii. Asa fiind aceste prevederi nu se aplica atunci cand beneficiarul muncii zilierului este o persoana fizica.
Gasesti legea pe mai multe site-uri si o poti citi, este scurta. Poti sa folosesti ajutoare, fara nici o problema. Numai bine!

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Depinde "cat sange ai in instalatie". Este foarte dificil pentru o institutie a statului sa efectueze un control pe proprietatea ta atata timp cat nu au acordul tau si este aproape imposibil sa demonstreze ca cei doi lucreaza "la negru" in lipsa unor declaratii.