| magieionut a întrebat:

Din momentul in care sunt major ( cand implinesc 18 ani ) am dreptul de a pleca din casa? Mai sunt obligat sa stau in casa alor mei sau pot sa-mi iau viata in dinti sa zic asa? Va rog sa-mi raspundeti, este foarte urgent, detalii concrete si adevarate din punct de vedere legal. Va multumesc, o zi buna!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce esti major poti pleca de la domiciliul parintilor, avand capacitate de exercitiu deplina, respectiv iti poti exercita drepturile si indeplini obligatiile in nume propriu.

| magieionut explică (pentru Ioandelasal):

In cazul in care parintii trimite o sesizare catre autoritati dupa plecarea mea, au dreptul de a ma aduce inapoi?

| Salontanul a răspuns (pentru magieionut):

Poti sa pleci linistit. Dupa 18 ani numai daca esti declarat iresponsabil (nu stiu care este termenul juridic!) te mai pot tine parintii. Altfel, liber!

| Ioandelasal a răspuns (pentru magieionut):

Pot sa trimita orice sesizare, de regula nu va fi luata in considerare. Sunt si exceptii: cand te-ar declara disparut sau rapit. De aceea este bine sa le spui cand pleci, inclusiv sa le motivezi plecare si sa ai si o proba, de ex. ii instiintezi printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru magieionut):

Dacă ai tăi vor sesiza autoritățile va trebui să dai informații relevante cu privire la motivul părăsirii domiciliului, mijloacele tale de existență și adresa la care locuiești efectiv.

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru Salontanul):

Termenul juridic este iresponsabil!

| mgtow a răspuns:

Poti sa faci ce vrei de la 18

| Simpatic a răspuns:

Normal ca poti pleca cand ai implinit 18 ani ai toate drepturile garantate de lege si Constitutie ale oricarui adult cetatean roman.
Depinde si cum e cu plecarea asta, pleci de bine, pleci de rau...
Nu stim care este situatia ta familiara, eu doar ti-am raspuns la intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, la implinirea varstei de 18 ani esti major si ai dreptul sa pleci unde vrei!

| minrest a răspuns:

Legal poti sa pleci, caci esti major; chiar asa situatie buna ai tu la 18 ani incat iti pemiti sa te separi de parinti? Ce calificare asa buna puteai tu sa obtii atat de devreme? Succes!

| prizonierulnegru a răspuns:

Mai bine ramai cu parintii tai deoarece e singurul loc unde ei te inteleg si unde nu trebuie sa platesti chirie (doar sa ii ajuti pe acasa ) in plus toata viata ta e inainte dar parintii nu sunt vesnici