Întrebare recomandată | IoanaCristina02 a întrebat:

Buna, vreau sa fac cununia civila dar prietenul meu e plecat in strainatate. Ma intereseaza sa stiu ce acte trebuie si daca e necesar sa fie si el cu mine cand depun actele.
El poate veni doar sambata si duminica acasa!
Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa fie prezenti ambii soti, deoarece trebuie sa semneze declaratia de casatorie.
Procedura si actele le poti vedea si aici:
https://www.avocatnet.ro/......83rie.html

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru casatorie isi ia minim doua saptamani de concediu, ceea ce se acorda la cerere oriunde in UE. happy

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca trebuie sa fie si el. Nu te cununi singură. Aveti de intocmit si semnat niste acte. Sa-si ia liber cateva zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate el nu vrea sa se casatoreasca, de aceea a plecat.
Din pacate, casatoria se face in doi si daca el nu se prezinta la starea civila sa scrie declaratia si sa depuna actele, odata cu tine, nu se initiaza procedura de casatorie.

| crud a răspuns:

Actele necesare pentru cununia civilă sunt: actele de identitate valabile ale ambilor soţi (original şi copie), certificatele de naştere ale viitorilor soţi (original şi copie), certificatele medicale prenupţiale eliberate de medic, valabile, cum spuneam mai sus, 14 zile calendaristice. După caz, sunt necesare acte din care să rezulte desfacerea căsătoriilor anterioare (certificatul de deces în original sau copie), sentinţa de divorţ (original şi copie), certificatul de divorţ (original şi copie).
Actele pentru încheierea căsătoriei se depun cu zece zile calendaristice înainte, termen în care se cuprind atât ziua când a fost făcută declaraţia de căsătorie, cât şi ziua în care se oficiază căsătoria. De aici rezulta ca trebuie sa depuneti actele impreuna.