| bizo95 a întrebat:

Bună Ziua, acum câteva zile am făcut un mic foc in gradina cotrolat. Am aprins niste buruieni uscate pentru curățenia de toamna mai apoi a venit vecinul ca de ce fac foc. A făcut scandal m-a injurat de mama si a zis sa sting focul pentru că va suna la pompieri sa imi dea amenda. Dar si vecinul face foc in caldare, fierbe pentru țuică mereu cu sticle de plastic și are burlanul țevii îndreptat inspre noi. Intrebare unde pot sa il reclam pentru fum sau pentru ca face țuică ilegal, la negru in cantități industriale și o pune in vanzare la negru? Dacă suna vecinul la 112, la Pompieri puteam să primesc amendă?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pompierii nu aveau nici o treaba in cazul expus, dimpotriva, vecinul ar fi fost amendat pentru alarma falsa.
Daca produce tuica ilegal il poti reclama la ANAF.

| darrio2007 a răspuns:

E clar de ce te-a injurat, era sub influienta țuicii. Nu cred ca s-ar fi incurcat Pompierii cu un foculeț. Dar ar fi venit. Ai vecin bun!

| Simpatic a răspuns:

Da,daca suna la 112 primeai amenda si cred ca destul de mare.
Chestia asta cu tuica si cazanul cred ca o faci dupa parerea mea fie sesizare la politie, fie la politia locala atunci pe loc sa vina si sa-l prinda asupra faptului, dar nu cunosc legea (recunosc) care interzice sa faci alcool, sa il vinzi Da este legea dar sa-l faci chiar nu stiu.
Din pacate asta cu vanzarea este greu de demonstrat, ca nu vine unul de la politie sub acoperire sa cumpere tuica...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țuică ilegal, la Circa Financiară.

| ALEXXXL19 a răspuns:

După cum spui ești la tara și ai un vecin mai cu mofturi serios face țuică industriala cam cat 100 l? tata face vin atât si nu cred că îl vande că până în martie e pe gat in vale. Iar cu vandutu la tara sa ceva se face. Dar na legi ce sa faci după propoziție și întrebare nu ai mai mult de 20 ani să fim seriosi industriala la tara?

| bizo95 explică (pentru ALEXXXL19):

Am mai mult de 20 de ani 25 mai exact pot sa confirm ca face mai mult de 300 de litri de țuică pe luna si o pune in vânzare la negru si pe olx plus produce țuică și la alți consăteni mai exact

| ALEXXXL19 a răspuns:

Iar că tu faci focus adică ai dat foc la frunze nu cred că are de ce sa cheme politia focus e in curte și în 100% control deci amenda cine ea pentru alarma falsa?

| sabin89 a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Te legi de om că nu pare să aibă mai mult de 20 de ani. Eu mă întreb câtă şcoală ai tu; asta judecând după felul cum scrii.
"vecin mai cu mofturi serios" - de mofturi serioase am mai auzit, dar "mofturi serios" ce ar putea fi? Apoi,
"Iar cu vandutu la tara sa ceva se face" - de aici nu se înţelege nimic.
Am dat doar două exemple, dar toată scrierea ta e aiurea.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Scuze de scrisul aiurea am scris repede și mă corectează telefonul uneori aiurea eu crezând că scrie bine. N-am ce sa zic decât să incerca și tu țuică vecinu și-o caută cu lumânare pare să vad