| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 16 ani si am fost prins de politia locala fumand printre niste blocuri vechi. Acesta ne-a zis ca ne trimite un avertisment acasa insa cand am citit avertismentul am ramas socat. Plin de porcarii. Locul in care am stat era plin de gunoaie si acest "politist" a vazut multe sticle de alcool si a presupus ca le-am baut noi. A mentionat ca am fost agresivi cu el, ca aruncam chistoacele de la tigari pe jos, iar acum trebuie sa platesc o amenda de 1500 de lei pentru porcarii pe care nu le-am facut. Este vreo cale prin care as putea sa scap de amenda sau cel putin sa reclam politistul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dovezi poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie, la judecatoria de care apartine localitatea ta. Eventual poti anexa 2-3 fotografii, din unghiuri diferite, a locului respectiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti contesta procesul verbal la judecatorie.