| Anonim12345abcd a întrebat:

Acum de curand am fost la munca la o firma numita Teo Trans Consulting impreuna cu 16-17 prieteni aproape toti fiind minori.Noua ni s-a spus ca vom fi angajati cu totii,nu prea credeam ca este posibil,dupa ce s-a terminat luna,am vrut sa luam banii si sa plecam acasa, ni s-a spus ca ii vom primi prin posta fiindca atunci nu aveau, a trecut o luna si nu am mai primit nici un ban, ce putem face in legatura cu asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta voastra. Minorii se pot angaja singuri, in mod legal, de la 16 ani si chiar de la 15 ani cu acordul parintilor.
Puteti fi sanctionati cu amenda dar angajatorul risca chiar dosar penal si amenzi foarte serioase, astfel nu cred ca se va ajunge sa fiti amendati. Insistati cu rezolvarea amiabila si cred ca veti reusi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand incercati sa rezolvati problema prin intelegere. Daca nu se rezolva in cateva zile puteti reclama la ITM si apoi, daca tot nu se rezolva, puteti da firma in judecata.

| Anonim12345abcd explică (pentru Ioandelasal):

Si noi fiind minori si am muncit la negru probabil pentru ca nu cred ca se poate sa ne angajeze, nu vom fi sanctionati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim12345abcd):

Nu spui varsta voastra. Minorii se pot angaja singuri, in mod legal, de la 16 ani si chiar de la 15 ani cu acordul parintilor.
Puteti fi sanctionati cu amenda dar angajatorul risca chiar dosar penal si amenzi foarte serioase, astfel nu cred ca se va ajunge sa fiti amendati. Insistati cu rezolvarea amiabila si cred ca veti reusi.

| danbnz a răspuns:

Ţeapă... adio mălai.