| D1ablo_4132 a întrebat:

Am avut niste certuri cu o colega la munca si am decis sa plec fara preaviz, l-am anutat pe seful meu, am facut un proces verbal de predare al echipamentelor si am plecat. Intrebarea mea este daca angajatorul mai este obligat sa imi plateasca zilele lucrate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligat sa-ti plateasca ce-ai lucrat. Totusi, ai facut o mare greseala, te-ai expus la desfacerea disciplinara a contractului individual de munca, pentru absente nemotivate si asta nu da bine la un nou loc de munca. Numai bine!

5 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Normal trebuie sa te plateasca dar iti poate pune penalitati de sa nu iti mai dea bani. E la dispozitia lui. Depinde tare de CIM si de ROI daca vrei banii poti contesta penalitatile si cere plat dar e de umblat.

| Rozette a răspuns:

Da, e obligat! Totusi ai grija ce vei face la noul loc de munca, fiindca asa poti sa ai absente.

| Ackles a răspuns:

Din pacate nu, nu mai este obligat. daca te dadea el afara sau era ceva pe motiv medical si trebuia sa pleci urgent iti platea dar asa. asta e.

| D1ablo_4132 explică:

Lucram pentru o firma de paza ca dispecre, si dupa niste discutii mi-am dat demisia eu si o colega si directorul ma avertizat ca o sa vina si o sa faca tot posibilul sa ma penalizeze cat mai mult si m-am gandit ca decat sa muncesc sa vad ca iau jumate de salariu am zis sa plec. Daca nu imi da bani ce pot sa fac?

| madutza_9724 a răspuns:

Da normal