| flipino a întrebat:

Recent am lucrat patru zile la un loc de munca (agent paza), din motive de sanatate (o persoana din familie) a trebuit sa plec din orasul in care lucram. Acum intrebarea este - Daca mi se spune ca nu voi fi platit pentru cele patru zile lucrate daca nu stau si in preaviz, cum pot rezolva? Mentionez ca nu am semnat un contract, urma sa semnez zilele astea.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai incheiat contractul individual de munca poti pleca oricand si fara preaviz. Pentru zilele lucrate ar trebui sa te plateasca. Spune-i ca daca nu te platesc vei reclama la ITM si o sa fie amendati serios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți rezolva.
Dacă nu ai contract, nu te poate pune pe un stat de plată și nu va vrea să îți dea din buzunarul lui.