| donyk112 a întrebat:

Buna ziua!
Am cumparat de pe OLX o pereche de incaltaminte si mi-am cam luat TEAPA.La deschiderea coletului papucii erau prea mari si folositi.
Am vorbit cu vanzatorul si a zis sa trimit coletul inapoi ca el imi schimba perechea.Ce pot face? Sa trimit coletu dar daca trimit pot ramane si fara papuci si fara bani.Banii nu cred ca se mai pot recupera dar macar papucii sa fie ok?(Am atat poze cu incaltamintea roasa cat si poze cu convorbirea cu acesta + datele vanzatorului(unde locuieste nume prenume numar telefon si adresa mail).Ce pot face?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-al tare pe vazator, Explica-i ca nu e ceea ce asteptai si vrei banii inapoi. Daca il ai la mana cu adresa si fotografii, ii spui ca in caz contrar mergi la politie deoarece nu a fost serios.Si sa stii ca politia poate lua masuri, iti poti recupera banii daca ai dovezi ca ai luat teapa.

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Normal ca poti recupera banii, dar numai daca vrea si ala de la care ai cumparat. Poti trimite prin posta ramburs si ala cand ridica trebuie sa plateasca. dar normal pentru asta vorbesti cu el si intrebi daca e de acord sa-i trimiti prin ramburs. pentru ramburs ai de completat mai multe acte si iti trebuie si buletinul tau pentru cnp

eu sincer daca as vinde o pereche de pantofi pe mercador si aluia nu i-ar fi buni as cere sa trimita mai intai pantofii prin posta, si pe urma as trimite eu eu banii prin banca, ca altfel risc sa iau teapa si sa raman fara bani si fara pantof. Doar ca nu dau tepe si dau banii inapoi daca asa scriu in anunt, ca produsul e returnabil

| anonim66231 a răspuns:

Complicat...risca-te si da-i inapoi, pentru 50-60 (maxim, ca mai mlt nu cred ca ai dat) ce pot sa zic, poate iti este învățătura de minte sa nu mai cumperi de pe site-uri SH, nu o zic cu răutate, dar totuși sunt niste papuci, care ii găseai la colț de strada la primul magazin... happy ai un avantaj adresa+telefon+mail laughing

| sMecki1000 a răspuns:

Poti sa-l dai la politie.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru sMecki1000):

Da, la politie happy Decat daca depasesti viteza legala aia nu se ridica din fund. pentru o pereche de pantofi ce sa mai zic. Ar fi normal sa mearga la politia dar aproape sigur aia au treburi mai importante, cum ar fi cafeaua de pranz