| anndrei91 a întrebat:

Buna ziua.Am cumparat in urma unei executari silite o proprietate formata din teren de 1500m pe care se afla o constructie:
-Cladire de tip P+M.
De asemenea pe aceasta propietate se mai afla o Cladire de tip >P=insa nu dispune de autorizatie de constructie si nu este intabulata...,nu este inscrisa in cartea funciara., Aceasta cladire a fost construita de vechiul propietar in 2003 si nu a fost declarata deloc.
IN momentul de fata acest imobil se afla pe propietatea mea.
Intrebare:Cum pot intra in legalitate cu cea de-a 2 cladire? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a obtine autorizatia de constructie si a inscrie-o la Taxe si Impozite la primarie pentru a intra in legalitate! Propietatea se afla in Cluj.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara.
Inainte de a face altceva trebuie sa vezi la Biroul de CF din Cluj Napoca daca executorul judecatoresc a trimis actul de adjudecare si daca s-a facut inscrierea in CF.
Daca nu s-a facut si pentru acea constructie neintabulata atunci vezi ce trebuie sa mai duci, eu stiu ca numai documentatia cadastrala si, eventual, o adeverinta de la impozite si taxe ca s-a platit impozitul.

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Adreseaza-te primariei de la care poti obtine actele necesare.Practic este si interesul lor sa te introduca drept contribuabil la taxele locale. Daca nu, nefiind inregistrata, nu exista si atunci o poti demola.Cred totusi ca primaria e interesata de o inregistrare legala.