| anndrei91 a întrebat:

Am cumparat in urma unei executari silite o proprietate formata din teren de 1500m pe care se afla 2 constructii:
-Cladire de tip P+M
-Cladire de tip >P=insa nu dispune de autorizatie de constructie si nu este intabulata...
Intrebare:Cum pot intra in legalitate cu cea de-a 2 cladire? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a obtine autorizatia de constructie si a inscrie-o la Taxe si Impozite la primarie pentru a intra in legalitate!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imobilele cumparate la licitatie vor fi inscrise in CF in baza actului de adjudecare si tot in baza acestuia le vei putea inscrie la impozite si taxe.
Executorul judecatoresc este obligat sa transmita biroului de cadastru si publicitate imobiliara competent un exemplar al actului de adjudecare si se face inscrierea provizorie. Daca dupa o luna, termen prevazut pentru atacarea actului de adjudecare, acesta nu a fost atacat se poate face inscrierea definitiva, la fel si dupa respingerea actiunii prin care a fost atacat actul de adjudecare, in baza cererii tale.

| anndrei91 explică (pentru Ioandelasal):

Cladire de tip >P=insa nu dispune de autorizatie de constructie si nu este intabulata...nu figureaza in cartea funciara..cum pot intra in legalitate cu ea? imobilul a fost construit de vechiul propietar...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anndrei91):

Ti-am spus ca se va inscrie in baza actului de adjudecare. Eventual, pentru constructia neinscrisa, va trebui sa faci si o documentatie cadastrala.