| Călărețul45 a întrebat:

Bună ziua,am cumpărat o mașină de la cineva acum o săptămână am trecut o Pe numele meu ia m făcut asigurare dar când m-am dus sa I schimb numerele și talonul mașini mi-au zis ca masina se afla în sechestru, aveți vreo idee ce a-și putea face va rog frumos dacă ma puteți ajuta, pentru ca nu știu cum au putut scoate fiscal de la primărie pentru ca masina este trecuta pe numele firmei lui și contractul de vânzare cumpărare și fiscalu sunt făcute pe numele lu taică-său

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti naiv, trebuia sa vezi certificatul de inmatriculare.
Daca este asa cum spui contractul este nul, tatal lui nu putea sa vanda legal o masina proprietatea firmei, decat daca era reprezentantul acesteia si la vanzator figura firma.
Solicita tatalui sa-ti restituie banii platiti si tu le restitui masina. Daca nu accepta poti sa-i spui ca ii vei face denunt penal pentru vanzarea bunului sechestrat.

| Simpatic a răspuns:

Pacat, multi golani mai exista in Romania noastra...

Insa intervine un lucru aici, de ce au posibilitatea sa vanda un lucru sechestrat?
Si inca o chestie care ramane la fel de retorica! Actele auto (contractele) de vanzare cumparare ar trebui sa se poata face doar in cadrul unor institutii ale statului care sa aiba acces la baza de date a statului, astfel sa se poata depista pe loc genul acesta de "fraunda", daca o masina este declarata ca furata intr-un stat si cate si mai cate prostii exista!
Pe acelasi principiu in care ITP-ul se poate face la niste oarecare si nu doar la RAR! rezultatul obtinerii ITP-ului la orice service este vizibil >>primesc ITP masini care nu sunt conforme!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il contactezi pe vazator si ii ceri banii inapoi.
nu stiu cum a putu sa iti elibereze fiscal pe numele lui taica su daca masina nu era pe numele lui.

a facut fals in acte?
numai bine, il poti ameninta cu o plangere penala.