| ioanav1996 a întrebat:

Buna ziua. Am in salon o vitrina in care sunt expuse produse de igrijire a tenului. Nu vreau sa mai umblu dupa autorizatii pe la primarie, onrc ...etc. Eu le vand doar persoanelor care vin la tratament pentru a continua tratamentul si acasa. Cum pot sa le tin acolo expuse dar sa reprezinte doar monstra de expunere?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui dca activitatea ta cu tratamentele este legala, respectiv esti PFA sau ai alta forma juridica de desfasurare a activitatii.
Ca sa fie legal ar trebui ca in obiectul de activitate sa ai si codul CAEN privind vanzarea de produse pentru intretinere corporala.
Daca nu ai acest obiect si nu raportezi si venitul obtinut din vanzare esti pasibila de o pedeapsa penala pentru evaziune fiscala.

| sierra1 a răspuns:

E cu dus-intors ceea ce spui.
Adică le expui dar nu le vinzi...și dacă le vinzi nu dai bon/chitanță/factură