| Gizy a întrebat:

Buna ziua! Am mare nevoie de ajutor, ROG DOAR CEI CARE CUNOSC SA MA AJUTE. Tatal meu in varsta de aproape 50 de ani, A fost surprins de catre politia de frontiera acum doua zile in timp ce se ducea la servici cu un scuter, el nu are permis de conducere, locuind la tara a crezut ca nu o sa fie cine stie ce daca se duce cu un scuter la munca, distanta fiind de 3-4 km de casa scurtand timpul care-l pierdea zilnic pe jos. Acum problema e ca am inteles ca ii va deschide un dosar penal pentru conducere pe drumurile publice a unui vehicul neinmatriculat si fara permis de condure, asi dori sa stiu ce ar putea patii pentru chestia asta sau ce ar trebui sa faca pentru remedierea problemei, el nu a mai avut niciodata probleme de genul (politie, tribunale, dosare penale) Ce ar trebui sa faca acum? Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A savarsit 2 infractiuni, conform OUG 195/2002, citez:
"ART.85.(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
In cel mai fericit caz ar putea scapa cu o amenda administrativa de pana la 1.000 lei, daca procurorul va considera ca faptele sale prezinta un pericol social redus.
Cel mai probabil o sa primeasca o pedeapsa cu inchisoarea, de cca 1 an, 1 an si 6 luni, cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Sfatul meu este sa-si angajeze un avocat.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adaug la cele spuse de userul Ioandelasal :
in cazul in care se ajunge la judecata, articolul 320' din Legea nr. 202/2010 este important sa fie cunoscut de catre tatal tau--- daca-si recunoaste vinovatia "beneficiază de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege, în cazul pedepsei închisorii, şi de reducerea cu o pătrime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege, în cazul pedepsei amenzii".
Vezi articolul citat in intregime aici:http://legeaz.net/cpp-cod-procedura-penala/art-320

| Hassel a răspuns:

De remediat, nu prea se poate. La faza cu pedeapsa, poate să-i dea 2 ani interdicţie pentru permis auto. Eventual îi mai dă o amendă. Altceva n-are ce să-i facă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie un proces si probabil va fi condamnat cu suspendare, adica va avea dosar penal dar nu va face inchisoare. La urmatoareag greseala penala este posibil sa ajunga la inchisoare.

Acum ce sa zic pedeapsa e corecta, si fara permis si neinmatriculat, doua dintr un foc.

| MeConstantine a răspuns:

Deci,
Sunt doua posibilitati amenda, sau interdictie de permis cum zicea mai jos. Deci nu inchisoare si restul pentru ca nu a condus in stare de ebrietate si astfel sa puna in pericol pe altii, deci este in regula

| KoNeTi a răspuns:

Daca are dosar penal poate ramane fara serviciu. Si la dosar penal sa nu mai faca greseli ca poate ajunge la inchisoare. Sa se roage la dumnezeu ca poate va scapa, daca il duce la tribunal, nu are cum chiar sa-l bage judecatorul la inchisoare... pentru un scuter. Funda?