| PetardeF1 a întrebat:

Buna ziua! Am mers astazi la un magazin sa imi iau ceva dulce pentru ca am diabet si am avut glicemia mica, si vanzatoarea a refuzat sa imi vanda produsul pentru ca am diabet si cica "o sa mor daca il mananc" (in realitate eu as murii daca nu l-am manca). Asta este legal?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, vanzatoarea nu este medic.
Puteai reclama la conducerea magazinului sau chiar si la protectia consumatorului.

| Simpatic a răspuns:

De unde stia vanzatoarea ca ai diabet?
Nu trebuia sa ii spui asta
este alegerea ta ce mananci si ce nu pana la urma!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil a refuzat sa-ti dea fiindca vanzatoarea te cunoaste foarte bine, ori iti este ruda, prietena de familie samd, daca a reactionat asa, ajutandu-te de fapt, facandu-ti un pustiu de bine daca tie nu-ti pasa ca ai diabet, dar putea sa-ti vanda 1 mar in loc de acel dulce.

| PetardeF1 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu cum m-a "ajutat" cand eu am avut glicemia mica si trebuia sa mananc ceva dulce. Daca ai auzit de diabet maca o data inainte, ai stii ca hipiglicemia este periculoasa si pot ajunge la spital sau pot murii daca nu imi cresc glicemia in timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PetardeF1):

Am avut diabet de tip 2si l-am reversat complet, deci stiu foarte bine ce vorbesc.
Poti manca 1 mar in loc de ceva dulce, care iti urca glicemia imediat dar iti poate face mai multa rau decta bine.
De ce nu pui mana sa slabesti si continui sa manaci dulciuri?
Se pare ca tu nu intelegi ca diabetul asta este facut tocmia pentru ca ignori sfaturile medicului si nu ai grija deloc de sanatatea ta.
Slabeste baiete, ca asta este solutia, dar NU mai manca deloc zahar, dulciuri, sucuri si carbohidrati si te asigur ca poti reversa complet acest diabet.

| suntserios a răspuns (pentru PetardeF1):

Stai liniștit Violeta nu știe ce e diabetul. Drept dovadă ce a scris mai sus că e reversibil.

| PetardeF1 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand, am diabet de tip 1, ce este mai comun in copii, si acesta nu este reversibil de loc, deci te rog documenteaza-te,

| Violleta2022 a răspuns (pentru PetardeF1):

In cazul asta mama ta este total inconstienta, daca te-a lasat sa pleci la scoala fara pachetel, stiind ca ai diabet de tip 1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de unde stia vanzatoarea ca ai diabet?

| doctorandus a răspuns:

Depinde: daca esti minor, daca mama ta a vorbit cu vanzatoarea respectiva, etc.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Ce legatura are faptul ca e minor?! Dulciurile nu sunt pe lista produselor interzise vanzarii catre minori. Si chiar daca maica-sa ar fi vorbit cu vanzatoarea, tot nu il poate refuza.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Poate maica-sa a amenintat-o ca daca pateste el ceva, o omoara.

| ReddY25 a răspuns:

Deloc

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai daca le dai prea multe detalii vanzatoarelor laughing
Poate a crezut ca esti un copil inconstient si mananci dulciuri fara sa respecti tratamentul dar eu banuiesc ca nu este asa si cred ca tu stii foarte bine cum sa iti gestionezi diabetul.
In cazul asta poti sa ii explici vanzatoarei (sau mai bine ii trimiti un clip video pe whatsapp de pe net in care cineva explica care e treaba cu hipoglicemiile, daca ai nr ei) si ii spui alta data sa-si vada de treaba ei pentru ca tu poti sa o reclami si la politie pentru ca hipoglicemia e ceva grav si daca un vanzator refuza sa-ti dea zahar si tu intri in coma si mori doamne fereste, poate fi acuzat de omor prin imprudenta sau ceva de genul