| mrGri a întrebat:

Buna ziua,
Am o actiune in Instanta si vreau si eu sa-mi vad dosarul. Stiu ca se poate accesa si in format electronic dar se poate vedea si fizic.
Am dreptul sa-l vad? Cum procedez?
Cat ar costa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai dreptul sa-l vezi.
Te duci la instanta respectiva (judecatorie, tribunal, etc), la arhiva, si soliciti sa-ti dea dosarul pentru consultare. Il poti consulta acolo, nu il poti scoate din instanta. Nu costa nimic consultarea, doar daca vrei copii de pe unele documente din dosar va trebui sa le platesti.

| mrGri explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc.
Si daca cer mai multe pagini cat ar costa cu aproximatie per pagina?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mrGri):

Nu stiu, o sa afli acolo.

3 răspunsuri:
| mrGri explică:

As avea voie sa fac poze cu telefonul la paginile din dosar?