| Rusu_Catalin_1992_YSF9 a întrebat:

Neata natiune,
Imi poate spune cineva daca o persoana imi poate accesa dosarul medical electronic neavand card-ul meu de sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KiszMy a răspuns:

Cineva din cadrul poliției îl poate accesa pentru a afla dacă ești în evidențele psihiatriei.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice informatii se pot accesa, depinde de drepturile de acces si de cunostinte.
Cel putin administratorii sistemului au acces deplin.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, au acces la datele tale atat administratorii IT care au in grija serverele si computerele Directiei sanitare cat si medicii, asistentele ori functionarii care lucreaza in acel sistem online.

| Bula a răspuns (pentru onyvirus):

Acele raspunsuri sunt date pentru "publicul larg". Teoretic asa este.
In practica, serverele sunt asa de prost configurate, incat se blocheaza complet de cateva ori lunar.
Iar acesta denota si gradul de securitate si seriozitatea cu care este tratata problema.