| Hshsbsvdjfodisbs a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare, cum ar putea calatori un minor de 16 ani neinsoțit in Marea Britanie la unchi? Am ințeles ca trebuie platita o taxa la compania de zbor, dar ce acte trebuie, unde trebuie vorbit?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a calatori in M.B. ai nevoie de pasaport si declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in M.B. si indica drept insotitor major personalul de bord al companiei aviatice cu care pleci.
Inainde de a da declaratia trebuie sa se intereseze la compania aviatica cu care vei pleca daca au acest serviciu. Unele au acest serviciu gratuit, alte cu plata iar altele nu-l au si daca nu-l au nu vei putea iesi din Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Un minor de 16 ani poate calatorii cu PROCURA notariala de la ambii parinti (semnata de ambii parinti in fata unui notar public), pentru agentia de zbor, sau pentru un tutore legal, care il va insotii in UK.
Bineinteles ca se achita si o taxa pentru insotitorul de bord care te urmeaza, platita cand se cumpara biletul.
Sa nu uiti ca-n UK se ajunge acum numai cu VIZA de turist pe pasaport, deci si viza trebuie obtinuta legal de la Consulatul sau Ambasada UK-ului in Romania.

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să iei legătura cu compania aeriană la care vrei să iei bilet și să vezi dacă oferă serviciul de însoțire minor și în ce condiții / costuri.
Noi nu avem de unde să cunoaștem aceste date.

| dullcat a răspuns:

Sper ca vrei sa mergi in vacanta, nu sa ramai acolo la munca.

| Sophieka a răspuns:

Nu poti pleca singur din Romania in nicio alta parte pana dupa 18 ani. Daca era chiar asa, stia unchiut-o sa iti spuna... Vrei sa fugi sau nu stiu, dar mai ai rabdare 2 ani...Fi cuminte.

Răspuns utilizator avertizat