Întrebare recomandată | Sophie123 a întrebat:

Buna ziua!
Am o nelamurire....deci in 2013 (pe cand eram minora) parintii mei mi-au facut un contract la BCR-banca pentru locuinte. Ulterior contractul s-a prelungit din 2018 pana in 2023 (dupa cum bine stiti sistemul lor functioneaza pe modul iti lasi banii la ei timp de 5 ani).
Intrebarea mea este acum la 21 de ani contul imi apartine in totalitate?
Am fost la banca si am cerut sa scot acei bani (cu dobanda aferenta) ca sa ii depun intr-un cont la alta banca....si totul a decurs frumos si elegant.
Dar pot sa opreasca parintii aceasta operatiune la cerere?
Si in cat timp as putea sa primesc banii?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 18 ani acel cont îți aparține. Funcționari de acolo analizează cererea ta. Ea este pertinentă și oportună. Ei își dau acordul. Apoi cererea ta este supusă aprobării unui manager, căci se mișcă niște bani. Apoi un contabil face transferul. Asta durează, nu foarte mult. Poate dura maximum să zicem 10 zile.

| Simpatic a răspuns:

Fii atenta doar sa nu cheltuiesti acei banuti pe prostii, gandeste-te ca sunt niste bani munciti meniti sa te ajute la ceva important in viata ta

| Sophie123 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Asta ma interesa daca am eu control total asupra banilor si sa nu opreasca parintii mei orice operatiune as face cu acel cont/bani.

| Sophie123 explică (pentru Simpatic):

Multumesc!
Asta este si ideea de a face ceva util cu acei bani.

Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de clauzele din contract.
Daca parintii tai sunt titularii contractului sau au acces la el, atunci pot interveni in cont (pe masura cat le-a fost prevazut in contract).
Saca contractul are termenul in 2023, am impresia ca vei lua mult mai putini bani decat la expirare.
Timpul necesar sa primesti banii calculati pentru stadiul actual iti pot spune doar cei de la banca.

| Sophie123 explică (pentru Bula):

Well, eu sunt titulara contractului deci nu cred ca este o problema.
Multumesc pentru informatii.