| anonim_4396 a întrebat:

am o nelamurire, in urma cu 2 ani am dat o declaratie ca martor intr-un proces iar anul trecut alta declaratie in acelasi proces, in prima declaratie nu mai stiam exact ce am declarat asa ca in a doua declaratie mi-a iesit "declaratie mincinoasa si favorizarea infractorului" in urmare procurorul de caz ma plasat in control judiciar din Noiembrie anul trecut pana in prezent si in continuare cine stie cate luni, in urma acestui rezultat al lor pe langa ca mi-a dat control judiciar mi-a blocat un cont bancar in care aveam o suma destul de modesta de bani, este vreo sansa ca dupa ce scap de aceasta acuzatie sa imi mai vad acei bani din cont sau exista vreo posibilitate sa-mi recuperez acei bani printr-un avocat sau ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti condamnata atunci sechestrul iti va fi ridicat si vei putea dispune de acei bani din cont.
Daca esti condamnata s-ar putea ca banii sa fie folositi pentru despagubirea victimei infractiunii.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, daca ti se intocmeste dosar penal de marturie mincinoasa, dupa ancheta, poti sa faci si puscarie, depinzand cat de grava a fost minciuna ta si ce prejudiciu a adus.
Daca banii din cont nu-i poti justifica pana la ultimul leu, ca fiind castigati legal, cu contract legal de munca, ai incurcat-o, ca acum esti in colimatorul lor si te purica pana la os.
Daca-i o suma atat de modesta, de ce te stresezi atat sa o recuperezi? Un avocat ar costa o avere sa treceti prin procese de recuperare, si ceea ce spui nu face nici un sens, daca-i modesta, duca-se pe pustii, abia iti va ajunge sa platesti cheltuielile de judecata, in care esti acum.

| Laurentiu_Calin_1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand zic suma modesta m-am referit la 7.000 de euro, si nu o fost cu intentie sa mint, pur si simplu nu o fost exact ca prima declaratie, in prima declaratie am uitat ce am zis atunci si cand am dat prima declaratie nu mi-o facut nimic pur si simplu m-a lasat sa plec, apoi anul trecut in Noiembrie mo saltat din casa si mo pus sa dau a doua declaratie si dupa a doua declaratie so luat masurile, si nu am mintit absolut deloc am zis ce a trebuit sa zic si ei o constatat ca nu am zis tot si de asta mi-o trecut si favorizarea infractorului, bani nu ai pot justifica legal ca au fost pusi de mine cont din alta tara si in extrasul de cont pe acel cont sau invartit peste 100.000 de euro in ultimi 2 ani jumate!