| Noles_Belson_1992 a întrebat:

Bună ziua.
Am o problema de câteva săptămâni. Sunt deținător al unui server de cs 1.6. Iar un urma cu ceva timp un barbat m-a întrebat care ar fi prețul pentru ca sa aibă și el deținător. Nefiind deținătorul principal, știam ca trebuie bani pentru host și pentru boost. Așa ca i-am zis 20 de euro. A fost de acord și i-am dat contul deținătorului principal unde sa depună banii. Pe parcurs banii nu erau în cont. Dar totuși mă contactează ca vrea banii inapoi și ca dorește sa vadă contractul cu firma de host și taxele și impozitele care le plătim. Continua cu ideea ca suntem copii și ca facem evaziune fiscala. Ca el a băgat banii și nu a primit chitanță sau factura. ca am primit banii ilegal etc. Imi expluca ca el a avut dosare la rol si ca stie legile. Dar asta a fost ca o donatie. Oricum nu s-a efectuat. Se oprește
Conversația având loc pe messenger. primesc cerere de prietenie pe fb de la respectivul. Nu i-o accept și îl blochez. Credeam ca s-a terminat. Pana la urma în urma cu câteva zile îmi rescrie pe messenger și începe cu amenințările. Îmi zice adresa unde locuiesc. Probabil a aflat-o cu ajutorul ip-ului meu. Totuși continua cu amenințările și aflase numele mamei mele, clar începe cu injurii și ca săptămână viitoare vine din germania acasă și ca intra peste mine și peste familia mea în casa. Stie tot despre mine. ChIar dacă el e din București de reședință. Iar eu din Maramureș.
Pare serios tipul ăsta dacă a ajuns așa de departe sa îmi găsească adresa. Numele părinților. Etc...
Un sfat. Dacă se poate... chiar nu știu ce sa fac și îl cred în stare. Nu știu ce urmărește. Uitându-mă pe contul sau. Am văzut va e barbat înstărit. Logodit care lucrează în Germania.
Aștept câteva sfaturi. PĂRERI!

MULȚUMESC.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Personal nu cred ca o sa-ti faca el ceva, nici ca o sa mearga din Bucuresti pana in Maramures, chiar daca ti-ar fi dat tie 20 de euro, ceea ce nu este cazul din ce spui.