| MadalinaNicolae a întrebat:

Am o problema legata despre inscrierea la facultate.

Anul trecut in iulie mi-am depus dosar la facultatea de jurnalistica departamentul Comunicare si Relatii Publice in Sibiu. Initial am intrat la loc cu taxa, am mers, am confirmat locul, am platit prima parte din suma dupa care in urma sesiunii din septembrie am trecut la loc bugetat.

Dupa inceperea facultatii din Octombrie mi-am dat seama ca nu e ceea ce imi doresc sa fac pe viitor asa ca pe 22 Octombrie am depus cerere de retrage din cadrul facultatii. Toate bune si frumoase, m-am retras.

Anul acesta, ieri mai exact, am fost sa ma inscriu la o alta facultate, tot in cadrul facultatii Lucian Blaga din Sibiu. Mi s-a spus la secretariat ca nu mai beneficiez de toti cei 3 ani de studiu pe loc bugetat si ca trebuie sa platesc un an. Am explicat situatia, am spus ca nu am facut un an la cealalta facultate, ca am renuntat. M-au trimis la secretariatul celeilalte facultati sa iau o adeverinta care sa demonstreze ca m-am retras. Am facut asta, am luat adeverinta pe care imi scrie : "Retras la cerere in 01.11. 2012". Ajung inapoi la secretariat, le arat adeverinta, secretarele merg la secretara sefa care spune direct : Nu am ce sa ii fac, trebuie sa plateasca un an". Intru in biroul dansei ii explic situatia, ei nici macar ca ii pasa si imi spune :" Nu am ce sa iti fac, mai ales ca e asa scumpa! " Taxa unui an de studiu fiind 10.000 LEI. Astazi am ajuns in alt biroul, biroul consilierului juridic al rectoratului facultatii, care imi spune ca nu sunt primul caz si ca nu stie ce sa imi zica, imi spune si ea ceva de o adeverinta, ii spun ca am deja una, i-o arat, nu mai spune nimic, dupa care imi spune senina :" probabil tie doar ieri ti-au facut extratricularea, sau inca poate chiar mai figurezi ca fiind inmatriculata la cealalta facultate ". Ce trebuie sa fac in cazul asta?

Exista o lege a educatiei care spune ceva concret in legatura cu cazul meu?

Trebuie sa platesc un an de studiu conform unei legi exacte, sau a unei greseli facute de cineva, care aparent, ma vrea inca inscrisa la prima facultate?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legea educatiei nationale exista o prevedere, citez:
"(3) O persoană poate fi admisă şi înmatriculată ca student concomitent la cel mult două programe de studii, indiferent de instituţiile de învăţământ care le oferă. Orice subvenţie financiară sau bursă din fonduri publice se acordă, conform normelor legale în vigoare, numai într-o singură instituţie de învăţământ superior, pentru un singur program de studii. În cazul studenţilor care se transferă între universităţi sau programe de studii, subvenţiile urmează studentul."
Tu te-ai retras la o luna de la iceperea facultatii, asa ca nu cred ca poate fi considerat un an de studii si ar trebui, dupa parerea mea, sa fii admisa pe un loc bugetat la noua facultate, bineinteles daca ai media corespunzatoare pentru a intra pe un loc bugetat.
Parerea mea este sa faci o cerere in acest sens la conducerea facultatii sau a universitatii si trebuie sa primesti un raspuns scris.

| alessia5158 a răspuns:

La jurnalistica, anul trecut, la confirmarea locului "cu taxa", presupun ca ai platit prima rata a taxei de scolarizare. Daca aceasta prima rata achitata Nu ti-a fost restituita dupa trecerea pe locul subventionat(fara taxa), chitanta de plata a ratei este o dovada pentru caposii de la facultatea de litere si arte( la care cred ca vrei sa te inscrii acum!). De asemeni, contractul de scolarizare incheiat anul trecut la confirmarea locului "cu taxa "(din care trebuie sa ai un exemplar ) constituie si el o dovada care trebuie depusa in dosarul de inscriere la fac. de litere si arte.

Citeste punct 3 -"Conditii speciale de admitere" din Metodologia de admitere postata pe site-ul facultatii de Litere si Arte Sibiu :http://litere.ulbsibiu.ro/......ie2013.pdf

P.S. daca prima rata a taxei de scolarizare ti-a fost restituita, cred ca secretarele au avut dreptate--- nu mai ai ce face! Daca vei fi admisa va trebui sa platesti taxa de scolarizare aferenta unui singur an (din cei 3 de scoala, nivel licenta) iar, in urmatorii doi ani, vei beneficia de subventia de la buget.