| anonim_4396 a întrebat:

ieri am dat examenul de admitere la Craiova si am intrat la fara taxa... acum trebuie sa imi revendic locul sau sa platesc o taxa ceva? Ca am dat telefon la ei la facultate si mi-au zis ca nu trebuie facut nimic si ca trebuie doar in octombrie sa platesc o taxa de imatriculare( app cat este taxa stiiti cumva?) Voi stiiti cumva legislatia de la asa ceva? deci trebuie sa ma mai duc pana la facultate sau nu? ca nu stiu ce sa fac, astept rasp big grin dau funda :*:*

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu ai specificat nici macar orasul. In orasele cu centre universitare nu pierzi locul. In primul rand in perioada asta majoritatea sunt in concediu. Repartizarea se face dupa 1 octombrie cand incepe anul scolar. Decat sa stai in stres, fa o plimbare pana la secretariatul sectiei respective. Dar daca apari ca intrat la zi, nu-ti ia nimeni locul; si poti sa mergi la munte sau la baie linistit toata vara.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul tău, NU este necesară "confirmarea" locului ( decât dacă te-ai înscris la mai multe facultăţi )!

În octombrie vei plăti o taxă de înmatriculare, în jur de 50-100 lei ( valoarea NU este precizată pe site-ul oficial ).

Toate cele bune.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Deocamdata nu trebuie. Dupa ce mergi la secretariat, dupa ce incepe anul, va trebui sa semnezi foaia matricola, eventual contractul cu facultatea, etc. Birocratie.

| hinata884 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Pai si nu pierd locul la fara taxa daca fac ce ai zis tu? sa nu merg deloc la facultate pana la incepul anului e cam ciudat...

| hinata884 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Am scris ca am intrat la medicina in Craiova( deci e un centru mare universitar) si da asta am de gand sa fac... sa ma duc pana la secretariatul facultati sa vad ce e locul meu si cu cazare etc.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru hinata884):

Nu ai specificat nici macar orasul. In orasele cu centre universitare nu pierzi locul. In primul rand in perioada asta majoritatea sunt in concediu. Repartizarea se face dupa 1 octombrie cand incepe anul scolar. Decat sa stai in stres, fa o plimbare pana la secretariatul sectiei respective. Dar daca apari ca intrat la zi, nu-ti ia nimeni locul; si poti sa mergi la munte sau la baie linistit toata vara.