| SundMax a întrebat:

am restanta de plata la primarie din neachitarea unei amenzi,si nu am posibilitate sa platesc amenda respectiva,nu am situatie materiala/financiara si nici loc de munca,locuiesc impreuna cu parintii. exista vreo lege in vigoare care sa fie obligati parintii mei sa li se retina din pensie,sau sa fie puse sigilii de autoritati pe bunurile care le detin si sunt pe rol la primarie,pentru mine?(sa suporte consecintele in locul meu? multumesc!
este posibil sa mai fie si persoane pe acest site informate cu cunostinte despre aceasta problema, nu numai despre calculatoare, electronice etc... dau funda pentru un raspuns in cunostinta cu legea actuala.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai nu pot fi obligati sa-ti plateasca amenda ta.
Daca nu o platesti si nu te pot executa silit (n-ai salariu, cont in banca sau bunuri executabile silit) atunci se poate sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, daca ai peste 16 ani.

| SundMax explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar tie ti se aduna beleaua, multi nu platesc amenzi si nu li se intampla nimic altfel daca toata lumea ar fi pe strazi statul nu ar mai castiga nici-un ban. Amenzile urca dar nu se ajunge la retinerea bunurilor pentru o chestie marunta, doar daca nu platesti ratele casei poate fi una din ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se face executare silita la nimeni pentru amenzi, ele se aduna colo pana cand ai sa ai nevoie fie sa platesti impozit fie ai sa ai nevoie de vreo adeverinta ceva care nu ti se va da pana nu iti achiti datoriile