| IoanaTeodor a întrebat:

Buna ziua, am si eu o dilema, oricum voi verifica luni, am avut niste probleme de sanatate si am avut nevoie de niste trimiteri de la medicul de familie si cand sa mi le dea, surpriza, nu sunt asigurata la CNAS, intr-adevar am verificat si asa este, eu sunt angajata de aproape 3 ani la actualul loc de munca, exista posibilitatea sa imi suspende contractul de munca fara ca eu sa stiu? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. PS am sunat la mine la servici si mi-a spus ca exista o problema la nivel national, nu stiu ce sa cred, multumesc inca o data.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal angajatorul nu poate suspenda contractul individual de munca fara a anunta angajatul. De asemenea exista suspendarea de drept si suspendarea la cererea salariatului, dar, in majoritatea cazurilor, fara pierderea calitatii de asigurat.
Singurul raspuns corect il afli de la locul de munca.

| Mopmop a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi la CAS daca ti-au virat asigurarile de sanatate cei de la firma unde lucrezi. In ultima instanta daca nu au facut-o platesti tu si apoi poti beneficia de serviciile necesare.