| Girly97 a întrebat:

Buna seara! Desi am contract de munca din 30 martie tot nu sunt asigurata. Am verificat si astazi pe site-ul CNAS cu CNP-ul meu si tot nu sunt asigurata desi suntem in 25 mai.
Stiu ca aproape doi ani nu am mai lucrat dar mi se pare ciudat sa astept atata timp. Saptamana trecuta i-am spus angajatorului de problema si a spus ca nu i se pare normal si imi va da o adeverinta ca sunt angajata din 30 martie sa trimit la Casa de Asigurari si va vorbi cu contabila sa vada ce mai poate fi facut dar de atunci nu mi-a mai spus nimic.
Practic se paseaza responsabilitatea intre diferite persoane si eu nu mai inteleg unde trebuie sa apelez ca sa rezolv aceasta problema...
Pana la urma ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iei adeverinta (sa contina si numarul de inregistrare la CAS! ) si astepti 30 zile dupa data inregistrarii, dupa care poti lua la intrebari CAS-ul.

| Frank51 a răspuns:

La ce companie ești angajată?

| haileewatson a răspuns:

Te-am mai sfatuit in legatura cu problema asta. Angajatorul te minte probabil nu au inregistrat contractul in revisal sau nu au facut plata contributiilor catre cnas. cere-le adeverinta aia odata si fa o sesizare/suna la casa de asigurari. adeverintele de orice fel se elibereaza in maxim o zi... de ce dureaza atat? contabila are ceva de ascuns? laughing))