| MugurLuca a întrebat:

am si eu o intrebare despre un proces de divort, intrebarea este, se poate anula un proces de divort intentat in Romania, Bucuresti de catre sotia mea si mutat in Spania, unde suntem de 2 ani, unde detinem rezidenta. Suntem separati de aproximativ 6 luni, avem un baietel de 4 ani, suntem aici toti 3, si nu stiu si nu inteleg de ce sotia mea a ales sa divorteze in Romania ( nu doreste sa vorbeasca cu mine si sa lamurim aceasta problema ), acolo unde ea nu doreste sa se mai intoarca.Astept daca se poate un raspuns, se poate anula procesul din Romania si intenta un altul in Spania. Multumesc anticipat pentru raspuns.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul nu se anuleaza. In eventualitatea ca instanta nu este competenta teritorial atunci isi declina competenta catre instanta competenta.
Cred ca sotia a introdus divortul in Romania avand in vedere prevederile Codului de procedura civila, citez:
"ART.607. Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoriei in circumscriptia careia isi are domiciliul reclamantul." Numai bine!

| cMmHaarpCord a răspuns:

Nu,instanta competenta spre a solutiona plangerea este cea pe raza careia domiciliaza reclamantul! funda?