| cassiopeia a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legat de marturie falsa. Am fost data afara de la locul de munca din cauza ca doua colege au declarat fals la convocatorul de la firma unde lucrasem pentru un minus de casier. Una dintre ele care imi era si prietena, a declarat ca eu am amenintat-o sa puna banii de la ea.Am dat firma in judecata, si la proces o sa chem si cele doua fete ca martor. Daca vor minti si la judecatorie, oare voi putea folosi o inregistrarea (unde una dintre ele declara clar ce s-a intamplat real) ca proba? Sau numai daca le dau si pe ele in judecata pentru marturie falsa?
Va multumesc.
Cassiopeia

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fapta de marturie mincinoasa sa existe trebuia ca marturia sa fi produs efecte juridice, adica sa fi existat un proces in care martor a dat o declaratie mincinoasa in urma careia instanta de judecata a emis o hotarare judecatoreasca care s-a bazat pe acea marturie. Poti actiona firma in judecata, si pe cele doua colege ale tale dar toate astea pe cale civila, adica vei deschide un proces civil pentru a cere daune materiale, fara ca firma sau cele doua colege sa raspunda penal.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Ia ti un avocat bun daca vrei sa cistigi pentru ca la tribunal nu e chiar asa usor daca nu stii sa te aperi [legea e.vai ] doar AV stie tot felul de lucruri ce sa faca si sa pledeze in favoarea ta cu argumente etc succes

| myrazvy a răspuns:

Eusiatit aici e vorba de judecatorie nu de tribunal, parerea mea e ca poti folosi orice dovada pentru ati dovedi nevinovatia

| mihaa a răspuns:

Www.consult-avocat.ro, incearca si aici, e avocat on lain, bafta

| cassiopeia explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.