| Dana2103 a întrebat:

Buna,TPU.
Intr-un proces civil, atunci cand acuzatul este acuzat de calomnie, declaratia lui falsa intra la fals in acte sau marturie mincinoasa?
Poate raspunde si penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Marturia neadevarata intr-un proces, indiferent ca este penal sau civil, se incadreaza la marturie mincinoasa, conform Codului penal, citez:
"ART.273. Mărturia mincinoasă
  (1) Fapta martorului care, într-o cauză penală, civilă sau în orice altă procedură în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Mărturia mincinoasă săvârşită:
a) de un martor cu identitate protejată ori aflat în Programul de protecţie a martorilor;
b) de un investigator sub acoperire;
c) de o persoană care întocmeşte un raport de expertiză ori de un interpret;
  d) în legătură cu o faptă pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă ori închisoarea de 10 ani sau mai mare se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase."

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! Nu inteleg de cein Ro nu sunt sustinuti de stat cu bani consilierii ca voi. Chiar si dupa pensionare. Sunt pensionari care muncesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Nu are statul de ce sa ma sustina si nici eu n-am nici o pretentie in acest sens, pentru faptul ca am muncit primesc pensie si, in cazul meu, este multumitoare.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer ca ar trebui sa existe consultanta juridica gratuita, daca avocatii trebuie platiti. Macar sa fi informat sa poti lucra pe cont propriu. Stiu ca deja este posibil asta la Barou dar nu sunt sigura

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Apropo,de curiozitate, ca pensionar nu mai poti lucra daca vrei? Sau in drept nu se poate? Nu ma pricep

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Exista reprezentare si asistenta juridica gratuita, respectiv avocatii din oficiu. De asemenea exista si ajutorul public judiciar (OUG 51/2008).

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

De asta ziceam. Mersi
Deci reprezentare si la politie si la parchet/judecatorie in cazurile penale?

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ea tot n-a inteles diferenta dintre martor si suspect/acuzat. Doar martorul e obligat sa spuna adevarul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Se poate lucra, doar ca mie mi-a ajuns cat am lucrat, am avut cca 47 de ani lucrati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Da, in cazurile cand este obligatoriu un aparator.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Te respect pentru asta ca esti voluntar si aici, se vede ca o faci cu placere
Imi pare rau ca cei de pe TPU nu va pun pe voi moderatori ca aveti vechime aici si nu doar asta, insa sunteti si foarte activi si apreciati
Mai era o doamna cu studii medicale, dr Brigaela dar nu mai activeaza, cu parere de rau

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Esti activ si pe TPU? Te ai gandit sa te inscrii intr-un partid politic/sa ai propriul partid? Cred ca ai competentele si situatia materiala necesara. Acum ai si dreptul sa ti exprimi parerea deschis vizavi de politica, inainte stiu ca erai limitat de lege fiind jurist

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Iti multumesc pentru apreciere, sa stii ca sunt moderator inca din 2010.
Si mie imi placeau raspunsurile doamnei Gabriela (Brigaela este anagrama prenumelui) si mi-am facut cont pe TPU, in mai 2010, citind un articol in Adevarul despre TPU si d-na Gabriela.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Fiind pensionar si stand la bloc am destul timp liber. Nu sunt foarte activ si raspund mai mult la intrebari juridice. Nu m-am inscris si nu doresc sa ma inscriu intr-un partid politic, desi am avut destule propuneri si chiar propuneri de a candida in alegerile locale de la mai multe partide, imediat dupa 1989.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Daca tot iti face placere, poti face asta si la domiciliu. Sa fi consultant juridic prin videochat(comunicare la distanta)
Unii taxeaza pe intrebare, altii pe ora/jumatate de ora
Desi cred ca stii deja asta. Pe mine nu m ar deranja un ban in plus. Din pacate, cu banul ai putere, nu cu informatia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Imi face placere sa raspund aici, cand vreau si la ce intrebari vreau. Nu mi-ar placea sa fiu deranjat, nici chiar pentru bani.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Corect,desi oricand poti sa-ti selectezi si clientii ca avocat sau consultant,nu?
Chiar nu stiu, de aia intreb
Apropo, am curiozitatea... de ce avocatii sunt penalizati daca apara o persoana imorala si delicventa? Pana la urma si cu ei se poate empatiza, bineinteles, intr o anumita limita si cu ratiune

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Da, de regula avocatul poate sa-si aleaga clientul, cu exceptia cand este avocat din oficiu.
Si avocatii nu sunt penalizati, indiferent de clientii pe care ii apara, orice infractor are dreptul fundamental la aparare.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Mi se pare corect, pana la urma oricine greseste.

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Un suspect/acuzat nu e martor, deci nu are nicio obligatie de a spune adevarul. Daca vrea sa spuna ca el e ambasadorul martienilor la ONU, are voie s-o spuna.

| Dana2103 explică (pentru doctorandus):

laughing nu esti informat. Intra la marturie mincinoasa orice minciuna care incurca justitia/politia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Pai calomnia in mintea ta incurca infaptuirea justitiei?

| doctorandus a răspuns (pentru Dana2103):

Te inseli, orice suspect/acuzat are dreptul sa minta de-ngheata apele in apararea proprie. Doar martorii sunt obligati sa spuna adevarul.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbeam aici de calomnie. Ce legatura are calomnia aici in discutie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt, chiar si martorul poate minti, daca prin adevarul pe care l-ar spune s-ar autoincrimina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Acum 2 minute | Dana2103 explică (pentru Nevermore):
Eu nu vorbeam aici de calomnie. Ce legatura are calomnia aici in discutie?

acum o oră | Dana2103 a întrebat:
Buna, TPU
Intr un proces civil, atunci cand acuzatul este acuzat de calomnie

loool

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Da,ai dreptate cu auto incriminarea dar greseala recunoscuta este pe jumatate iertata
Daca tu nu ti recunosti propriile infractiuni si ii mai si "ajuti" pe altii sa le ascunda, este dublu judecat de oameni

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Da,vorbeam de miciuni in general, nu de calomnie. E clar ca cineva care calomniaza exagereaza adevarul sau inventeaza cu scop calomnios.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai si dovezi scrise, audio, video, ori martori, că el a făcut ceea ce tu il acuzi. In lipsa dovezilor practice, nu a declaratiilor verbale, poate să isi aducă si el martori mincinosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel acuzat dr calomnie(paratul) nu poate raspunde penal, raspunde delictual in civil

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Raspunde penal daca se demonstreaza marturia mincinoasa, asa spune domul Ioandelasal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Se refera la cu totul altceva, tu ai intrebat altceva din ce am inteles eu, dar oricum nu prea stii nici tu ce intrebi, mai dai si eronat aiurealaughing cand am zis eu ca esti mai desteapta decat toti...

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Stai putin, de ce te simti deranjat? Ca mi am permis sa votez? Scuza ma pe mine ca mi permit. Si tu poti face la fel. Nu e cazul sa fim deranjati. Este eronat avand in vedere ca eu nu vorbeam aici de calomnie cat de minciuna intr-un proces penal/civil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fals in declaratii.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca la asta intra

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Habar n-ai.