| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu succesiunea. Tatal meu a decedat in 10 decembrie 2009 si nu am facut succesiunea.Suntem 3 frati iar unul este plecat in Germania si nu a putut veni sa ne incadram in cele 6 luni de la deces. Ce putem face in continuare? Casa si bunurile sunt in jurul la valoarea de 50000 de euro.Mama poate face ce vrea cu casa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face succesiunea si daca s-au depasit cele sase luni recomnadate de Codul civil. Oricum este bine sa o faceti in cel mult 2 ani de la deces, altfel va trebui sa platiti impozitul pe mostenire, care este de 1% din valoarea masei succesorale(totalitatea bunurilor mostenite). Se poate face succesiunea si in lipsa unui mostenitor, daca acesta da o procura speciala unui alt mostenitor ori unei alte persoane, prin care il imputerniceste sa accepte succesiunea, sa participe la dezbaterea succesiunii si sa semneze in locul lui incheierea finala. Procura se poate face la reprezentantele Romaniei din Germania(Ambasada ori Consulat). Daca mama ta a figurat, alaturi de tata, ca proprietara in Cartea funciara atunci ea este proprietara pe jumatate din imobile si pe jumatate din bunurile mobile ce le-au detinut la data decesului si numai cealalta jumatate se va imparti, in cote de egale pentru fiecare mostenitor, respectiv cate o patrime din masa succesorala. Daca numai tatal a fost proprietar atunci toata casa se va imparti in cotele aratate. Mama ta nu poate face ce vrea cu casa, daca nu este singura proprietara( se poate si asta daca aceasta casa a fost bun propriu al mamei, aflata in proprietatea ei dinainte de casatorie ori obtinuta prin donatie numai de ea). Daca a fost bun comun nu poate dispune de casa(s-o instraineze), fara acordul vostru si fara sa se fi facut mostenirea, doar dupa obtinerea certificatului de mostenitor si inscrierea acestuia in cartea funciara se va sti cat are fiecare din casa. Daca ai nelamuriri poti sa-mi scrii pe privat, ori te poti adresa unui notar. Succesiunea se va dezbate la notarul publica competent, in functie de ultimul domiciliu al defunctului. Numai bine!

| ikram a răspuns:

Pai puteti sa afceti in continuare succesiunea, ati facut declaratiile de acceptare ale succesiunii in astea 6 luni?

Cand vine fratele vostru, mergeti si faceti successiunea.
Presupun ca bunurile si casa sunt comune sotilor adica tatalui vostru decedat si mamei voastre. Deci succesiunea se va disputa pe 1/2 din total adica pe 25000. Din partea tatului vostru mama voastra va primi 1/4 si restul de 3/4 se imparte la frati, adica cate 1/4 fiecare.

Incercati sa va intelegeti cu mama voastra, nu e bine sa va certati in cazuri de genul asta.