| BlueByte a întrebat:

Este vreun avocat sau cineva care are experienta in legatura cu succesiunea pe aici?
Am si eu o intrebare.
In cazul in care:
Sunt mostenitorul unui testament cu clauza de intretinator facut in anul 2001, primit de la parintii mei. Tatal meu a decedat in anul 2005, iar mama inca traieste.In testament este precizat ca-mi lasa mie toate bunurile mobile si imobile pentru ca eu am avut grija de ei. Testamentul cere in cele din urma o dezbatere succesorala pe care nu am facut-o deoarece fratii nu vor sa-mi dea semnatura pentru ca pretind bani.As vrea sa fac o dezbatere succesorala tacita dupa moartea mamei.Cum este mai bine sa fac dezbaterea succesorala: cat este mama mea in viata sau dupa moartea acesteia? Eu as vrea dupa moartea ei, pe baza judecatoreasca.Cat la suta detin eu dupa moartea ei si cat la suta detin fratii. Vreau sa mentionez ca mai am 4 frati.
Va multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin testament nu se poate incalca rezerva succesorala, asa ca si fratii tai au dreptul la mostenire. Totusi, daca dvs v-ati intretinut tatal si o intretii in continuare pe mama dvs, atunci ai dreptul la cheltuielile facute cu intretinerea, care se vor scadea din valoarea masei succesorale si numai diferenta, daca va mai exista vreuna, se va imparti in mod egal. Aceasta numai dupa decesul mamei dvs.

| mariazet45 a răspuns:

F a dezbaterea succesorala cat timp e mama ta in viata, astfel obtii partea ei prin vanzare cumparare si 1/4 din partea tatalui si apoi mai negociazi cu fratii.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Vanzare-cumparare, acum, cat mama ta mai e in viata, pentru a fi sigur ca tu vei mosteni tot happy (aproape). Daca deja exista un asemena act, si acolo spune ca si fratii tai au parte... ramai cu bucatica ta. Deci vanzare-cumparare "bate" testamentul. Tu nu ai spus cine a fost sau cine este proprietarul/ii casei in procent de 100%, "variabila" esentiala pentru a primi un raspuns concret. Daca mama si tatal tau detineau casa 50-50 atunci o sa ai necazuri mari daca fratii o sa-si ceara drepturi

| DiDi a răspuns:

Daca ai punctat ca tu esti mostenitorul testamentului, tu vei mosteni tot, indiferent ca mama ta traieste, sau nu. Insa, corect ar fi sa imparti egal mostenirea cu fratii tai, sa egalizezi situatia; cel putin, asa ar fi corect. Dar, sa revin la raspunsul pe care trebuie sa ti-l dau, tu mostenesti tot, tu vei detine 100% mostenirea tatalui tau.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imparti nimic mai la nimeni. Ia tot si vezi-ti de treaba pentru ca rezultatul o sa fie mereu acelasi.Nu ai sa fii iubit decit de tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testamentul e atacabil, daca fratii tai nu sunt de acord cu el, n-ai nicio sansa sa ramai cu tot.
Convinge-ti mama sa -ti faca act de vanzare-cumparare, dar gandeste-te daca meriti asta intr-adevar...

| dark2y a răspuns:

Nu sunt avocat dar din cate stiu eu exista o clauza in legislatie care le permite fratilor tai sa iti conteste cu usurinta testamentul. Parintii tai sunt obligati de lege sa le lase si lor ceva.

Sfatul pe care l-am primit eu de la un avocat: "Un contract de vanzare-cumparare e cel mai sigur".