| Simplegirlbb a întrebat:

Am si eu o problema. Tata a transportat cu tractorul din alta localitate 4, 6 metri cubi de lemn pentru casa. A cumparat lemnul de la un gater. Lemnul a costat in jur de 3200 de lei. La întoarcere, a fost oprit de cei de la rutieră. Nu a avut factura pentru lemnul ce il cumpărase, asa ca i s -a confiscat tractorul împreună cu lemnul plus o amenda de 2500 de lei. Tata a facut contestație si i-a dat in judecata. Sunt de părere ca amenda a fost destul de mare. Cei de unde a cumparat lemnul aveau bon pentru lemn. Tractorul a fost dus la un centru la 70 km distanta. Avem sanse sa recuperăm tractorul? Sau putem sa ne luam adio?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aveti sanse daca va putea duce, ca proba, factura sau aviz de la gaterul de unde a cumparat lemnul.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta in cazul in care chiar exista o factura facuta in data x. Daca se va "fabrica" una antedatata, este iar caz penal, de data asta pentru cei de la gater, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Ar trebui sa existe macar un aviz de expeditie, factura poate fi intocmita si ulterior, mai ales ca exista actul cu care a platit.
Bineinteles ca daca factura ar fi falsa ambii comit o infractiune, respectiv cel de la gater de fals iar cumparatorul de uz de fals.

Bula
| Bula a răspuns:

E greu de demonstrat nevinovatia la dubla nerespectare al legii!
1. Nu e voie sa detii sau sa transporti lemne fara acte de provenienta.
2. Nu e voie sa faci transport de marfa fara acte de provenienta si transport

Nu stiu daca tatal tau va putea demonstra ca nu e vinovat.
Cei de la gater ar trebui sa recunoasca ca au vandut "la negru" (fara factura) lemnele - ceea ce le-ar invinovatii.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Transport fara acte? Adio tractor.

| Simplegirlbb explică (pentru KronstadtResurrection):

Au spus ca noi trebuia sa avem factura de la gater. Gaterul are bon din padure. Lemnele nu au fost furate. Lemnele au fost platite cu 3200 de lei. De ce adio tractor? O sa mergem pana in panzele albe ca sa il recuperam. Au fost 4, 6 metri cubi de lemne si pentru asta a primit amenda de 2500 de lei si tractorul confiscat. Nu mi se pare normal.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Tatăl tău, în momentul transportului, trebuia să aibă asupra lui actele doveditoare (copie sau original bon provenieință, factură cum că lemnele îi aparțin și le-a achiziționat). Dacă reușiți să faceți rost de acte, le aveți ca dovezi și e posibil să scăpați și să vă recuperați tractorul. Dar, repet, este vina tatălui tău că nu a avut/prezentat actele care făceau dovada achiziționării lemnului. Mult noroc!

| LadyDee89 a răspuns:

Daca ati avut bon pe lemne, pe toate lemnele da! daca lor li s-a parut ceva in neregula, de aia v-au luat tractorul si lemnele! daca sunteti ok cu totul, vi se va face dreptate

| Simplegirlbb explică (pentru LadyDee89):

Noi le -am cumparat de la un gater. Gaterul a avut bon din padure. Lemnele nu au fost furate. Pentru 4, 6 metri cubi de lemne a fost amenda, tractorul confiscat plus suma de bani pe care am dat-o gaterului. Mi se pare aberant si mult prea mult.

| Artemis005 a răspuns:

Da aveți șanse dacă judecătorul decide ca aveți dreptate ceea ce ar fi normal dacă spui ca iați dat în judecată.