| ines a întrebat:

Buna ziua am un copil in etate de 17ani dintr-un concubinaj tatal nu sa interesat niciodata de copil.Eu sunt casatorita in Portugalia si vreau sa-mi iau copilul aici nu se poate fara procura de la tata.Am mers si am deschis proces pentru incredintare minor si recalcularea pensiei alimentare la sfatul doamnei avocat eu locuind in Portugalia am platit avocat sa ma reprezinte pe mine. procesul avind loc in jud Tulcea. A decurs totul normal sa facut ancheta sociala si la domicilul mamei mele ca acolo locuieste minorul in prezent si la domicilul tatalui am castigat procesul s-a dat pronuntarea. Acum urmeaza surpriza ca am primit iar citatie pentru 20 septembrie tribunalulOlt unde locuieste tatal copilului cere stramutarea dosarului in jud Olt pentru necopententa locala.Eu nu mai am posibilitate de a plati si in jud Olt avocat care sa ma reprezinte si cum poate un minor sa mearga la un proces din jud tulcea in jud olt. Daca mai e nevoie de detaliI dau dar acum sunt tulburata rau credeti-ma. Si inca ceva tatal nu sa prezentat la proces.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

@ ines,
Trimite-i un mesaj privat lui Ioandelasal ( dai clik pe nume "Ioandelasal" si intrii pe profilul lui ---apoi, dai un clik pe optiunea "trimite mesaj un mesaj utilizatorului Ioandelasal"--- scrii mesajul si- trimiti cu un clik pe "trimite" ). Asa vei avea siguranta ca-ti va raspune cat se poate de repede! Numai bine!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii importante pentru un raspuns corect, respectiv daca hotararea de incredintare a ramas definitiva si irevocabila si motivul pentru care fostul concubin a invocat necompetenta teritoriala a Judecatoriei Tulcea. Da aceste doua detalii si o sa-ti dau un raspuns corect. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Cred ca, de la bun inceput, trebuia sa faci cererea de chemare in judecata la instanta domiciliului paratului--- numai in cazul in care nu se cunoaste domiciliul paratului sau daca paratul are domiciliul in strainatate si nu este cunoscut, numai atunci cererea se face la instanta de domiciliu a reclamantului ---avocata ta ar fi trebuit sa stie aceste lucruri care tin de competenta teritoriala a instantelor!
Eu zic, sa mai ai rabdare inca un an pana face copilul 18 ani caci, atunci, nu-i mai trebuie nicio procura de la tatal sau--- te scutesti nu numai de bani aruncati si stres dar, lasi copilului tau timpul necesar sa isi poata finaliza studiile in Ro. In acest fel, iti pastrezi banii tot pentru copilul tau, pentru viitorul lui! Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Cu mare placere! --- Dumnezeu sa va ajute sa fiti impreuna cat mai curand!

| ines explică:

Buna si va multumesc pentru raspunsuri Ionndelasal sa explic nu hotararea inca nu era definitiva ei cred ca au facut recurs in termenul de 15 zile care e prescris in lege cred ca sau bazat pe ce a explicat alessia 5158 ca nu a fost cererea facuta la tribunal Olt. Numai ca avocata nu ne-a zis nimic din ce zice alessia 5158.Acum a pus avocata sa faca o cerere la presedintele de judecata din Tulcea cum ca vrem sa vina pronuntarea din jud Olt la Tulcea stiti sa-ma lamuriti ce vrea avocata sa rezolve cu cererea sau mai poate rezolva? Acum mai avem o chemare pe 20 sept laTulcea.Va multumesc.

| ines explică:

Buna in final avocata a pus copilul sa faca o cerere la presedintele tribunalului Tulcea sa se judece dosarul tot in Tulcea.Pe motiv ca in jud Olt nu avem avocat dar nu prea vad reusita dinsei.

| ines explică:

Alessia5158 ti-am urmat sfatul am trimis mesaj multumesc pentru ajutor si sfat.

| פרנקו a răspuns:

As fi vrut sa va raspund la aceasta intrebare, dar ce cred eu este ca la 17 ani prin instanta cred ca el poate alege cine ia custodia. si atunci el ar fi trebuit sa va deie procura sa il luati daca nu vrea sa iti piarda bani in instanta. car asa ar fi trebuit big grin| app si eu am 17 ani si vreau sa merg la tata dar mama nu ma lasa. nu prea dischid subiectul, ea cred ca nu ma voi intoarce. :d daca aveti un sfat las primi bucuros :d