| PrandeaDaniel a întrebat:

Buna ziua.Intrebarea consta in urmatoarea situatie.In urma cu 2 saptamani s-a efectuat o reparatie la teava de gaze de la apartament si mi s-au taiat si cele 2 sigilii de la contorul de gaze cu stiinta presedintelui de bloc, el aducand firma de gaze. Eu nefiind acasa nu am stiut, cand am venit acasa am observat ca s-a lucrat la teava de gaze si contoarul de gaz nu mai are cele 2 sigilii.Am mers la usa presedintelui de asociatie, am sunat a deschis usa si cand i-am spus sa-mi spuna ce s-a intamplat mi-a raspuns ca nu are ce discuta cu mine si ca nu il interseaza de contorul meu si de contoarul meu ca0i sigilat sau nu si a inchis usa in nas.Eu atunci m-am enervat si i-am batut mai tare cu palma in usa de vreo trei ori, el intre timp a chemat politia.Au venit doi agenti, ne-au legitimat, in acest timp ma certam cu presedintele, dupa legitimare politia mi-a trecut datele intr-o agenda si mi-a spus sa intru in casa sa incheiem scandalul.Mentionez ca nu mi s-a dat nici un proces verbal, nu am semnat nimic la politie, mi s-a spus sa intru in casa si gata.A doua zi presedintele mi-a zis ca ma da in judecata ca i-am strambat usa de la intrare si ca s-a speriat nevasta-sa si ca ma da in judecata. Ce credeti de aceasta situatie ca sa ma dea in judecata nu trebuie sa fiu citat la politie sa dau declaratie, sa imi spun si eu punctul de vedere? Pot primi vreo amenda in lipsa? Cum se procedeaza in astfel de situatii? Multumesc. Daniel.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate da in judecata pe cale civila si in acest caz politia nu are nici o atributie.
Daca te va da in judecata vei primi la domiciliu cererea de chemare in judecata si citatia cu termenul pana la care sa depui intampinare si cu primul termen de judecata.
Si ai procedat gresit dupa ce a inchis usa, nu trebuia sa mai insisti, asa cum ai facut.