| Alinailies a întrebat:

M-am mutat la curte de putin timp si facturile de lumina sunt imense comparativ cu ale vecinilor.
Am chemat de la firma de distributie sa verifice contoarul si au spus ca acesta este consumul real.
Este posibil ca totusi contoarul sa fie defect si sa inregistreze mai mult decat consum?
Nu am in casa nimic in plus fata de ce au ceilalti vecini si totusi facturile mele ajung si la 600 lei/luna pe timp de vara.
Ce as putea face in acest caz?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1500 kWh lunar este un consum imens pentru o gospodărie medie, cu 3 persoane, dar nu inteleg partea cu "indexul se trreansimte automat". Indexul din factura este identic cu cel afisat de contor?
Asemenea consum e greu sa fie generat de un singur aparat, nu utilizezi cumva un motor de putere (moara de cereale, circular sau alte utilaje)? Sau poate o plita electrica exploatata intens, instant pentru apa folosit excesiv, aer conditionat cu geamuri deschise?
Daca intr-adevar nu ai un consumator mare, trebuie sa chemi un electrician priceput, sa verifice fiecare circuit, sa nu ai vreo "scurgere" pe undeva sau vreun aparat defect.

| Alinailies explică (pentru regis):

Din call center mi s-a spus ca indexul de transmite la ei automat, nu vine nimeni sa il citeasca.
Nu am nimic care sa consume atat de mult.
Nu avem aparate de aer conditionat si nici plita/cuptor electrice.
Doar boiler, becuri, tv, pc... Cam ce are oricine in casa.

| regis a răspuns (pentru Alinailies):

Ai verifica indexul din factura cu cel de pe contor?
Daca e acelasi, trebuie ca undeva se pierde.

| Alinailies explică (pentru regis):

Am facut si sesizare si au vebit sa verifice contoarul, era ok. Dupa ce am scos tot din priza, consumul era 0.

| regis a răspuns (pentru Alinailies):

Repet întrebarea, ai verificat indexul trecut pe factura cu cel indicat de contor?

| aicaramba a răspuns:

Poate atunci cand ai estimat cat kWh o sa consumi, ai estimat prea mult. Daca ai dat 500kwh de ex, platesti 500x0, 5kwh(depinde de zona, preturile difera) daca ai medie tensiune, daca ai trifazat e si mai scump, dar daca tu consumi doar 300kwh pe luna la regularizare o sa-ti vina pe - factura. Cel mai bine este la inceput de luna mergi la contor, te uiti pe afisaj si urmaresti 1.8.0, notezi indexul, iar la sfarsitul lunii mergi iar si citesti indexul, faci diferenta si vezi cati kwh ai consumat. Poti suna la ei, si poti oferi lunar indexul, consumul de kw, iar factura iti vine exact cati kw declari tu.

| Alinailies explică (pentru aicaramba):

Este trifazic.
Indexul se transmite automat.
Pe ultima factura imi apar 1500 kwh.
Mi se pare un consum imens pentru o casă cu trei persoane.
Am aceleasi electrocasnice ca si vecinii si totusi ei platesc 150-250 lei /lună.

| aicaramba a răspuns (pentru Alinailies):

Nu are cum sa se transmita automat, acei 1500 kw este ce ai declarat tu ca consumi. Urmareste pe contor consumul pe timp de 1 luna si vezi cat consumi.
https://www.electricafurnizare.ro/......ntoare.pdf
Intra aici si vezi semnificatiile codurilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru aicaramba):

Poate e consumul estimat si nu cel real de la citirea contorului. Daca este estimat la citire se face regularizarea.

| aicaramba a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, exact. La regularizare o sa-i vina pe minus factura, dar cel mai bine es te sa transmiti telefonic consumul lunar si platesti cat consumi.