| Ileana1234567 a întrebat:

Buna ziua, aș avea și eu o întrebare legată de zborul cu wizz air. Dacă minorii de peste 16 ani din România vor sa călătorească în alta țară neînsoțiți, cum este posibil? Am încercat sa mă informez din câte surse am putut, ajungând la concluzia ca legea României spune clar ca le este permisă ieșirea neînsoțită din țară minorilor de 16 ani, dar numai în condiții speciale: vizita unei rude, scopuri medicale sau studii. Totuși, wizz nu oferă aceste informații pe platforma lor, întrucât îmi este foarte greu sa îmi dau seama. De asemenea, aș mai dori sa aflu dacă minorii de peste 16 ani pot călători și în scopuri turistice, respectând totoadata legea României sau dacă este posibil ca dacă doar unul sa se încadreze în legea României(16 ani și vizitarea rudelor) sa poată și ceilalți sa zboare neînsoțiti. (Menționez ca am luat la cunoștință faptul ca este nevoie de acord de la notar al ambilor părinți și de restul de acte necesare) Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii nu pot pleca neinsotiti in strainatate, este obligatoriu sa aiba un insotitor major, acesta poate fi si personalul de zbor de pe avion, daca compania are acest serviciu.
Daca n-au declaratia notariala a ambilor parinti si insotitor major minorii nu vor fi lasati sa iasa din tara.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe site-ul lui wizzair am gasit asta:

"Minorii trebuie să dețină propriul pașaport sau document de călătorie atunci când călătoresc în UE.

Pe lângă propriul pașaport valabil sau propria carte de identitate valabilă, toți copiii care călătoresc:
-singuri sau
-însoțiți de adulți care nu sunt și tutorele lor legal sau
-împreună cu un singur părinte
-pot fi obligați să aibă un document suplimentar (oficial) semnat de părinții lor, de al doilea părinte sau de tutorele legal de la care au obținut permisiunea de a călători.

Pentru mai multe informații, faceți clic aici."

https://wizzair.com/......-calatorie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce știu eu Wizz nu oferă acest serviciu de însoțire minori, deci nu vei putea zbura singur

| SuNaM a răspuns:

Răspuns din partea unui fost angajat WizzAIR. Un minor de 16 ani nu va fi lăsat niciodată în avion neînsoțit chiar daca legea României permite. Pe langa acordul de la notar, in adult trebuie sa fie prezent și să facă booking la un scaun cu minorul. In caz de doamne ferește i se face rău și are nevoie de spitalizare, orice spital nu ii va face minorului nimic decât dacă măcar unul dintre părinți ajunge la spital. Și dacă spitalul este la 1000 km depărtare.iar minorul are o problema care necesita îngrijire critica rapida, va fi o chestie de viață și de moarte. Orice copil sub 18 trebuie însoțit daca vrei sa plece cu avionul. In cazul in care vorbim de autocar, acolo se aplica legea. Un minor totuși nu poate să însoțească ( să își ia responsabilitatea pentru alt minor...)