| lakme11 a întrebat:

As dori ca un avocat sau o persoana care sa mai ocupat de cazuri similare ca al meu sa i-mi raspunda.La varsta de 9 ani am fost abuzata sexual de catre propriul tata in repetate randuri, violurile au continuat de-a lungul anilor, nu am fost la politie sau medic ginecolog de frica tatalui meu, daca mergeam era in ziua de azi in puscarie.Este prea tarziu daca as-i face acest lucru acum sa merg la politie si sa declar aceste violuri care s-au repetat de atatea ori de-a lungul anilor? va ma-i putea fi inchis pentru cea facut, acum am 23 de ani, ma gandeam ca singura modalitate sa arat ca am dreptate este folosirea detectorului de minciuni acolo sigur o sa arate ca ce a facut el este adevarat.Sunt disperata as-i dori un raspuns urgent. Va multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt avocat, doar jurist. Poti sa faci plangere penala si acum, doar ca ma gandesc si te intreb de ce nu ai facut-o pana acum?
Poate fi invinovatit pentru viol, in varianta agravanta (art.197, alin.3 Cod penal), pedeapsa fiind inchisoarea de la 10 ani la 25 ani. Fiind infractiune continuata se poate adauga si un spor de pana la 5 ani inchisoare. Pentru aceasta infractiune termenul de prescriptie este de 15 ani si se socoteste de la ultima fapta, astfel ca inca esti in interiorul termenului de prescriptie. Va fi foarte greu sa dovedesti fapta, ar trebui ca el sa o recunoasca. Numai testul poligraf(detectorul de minciuni) singur nu constituie o proba suficienta in instanta, daca nu este coroborata si sustinuta de alte probe. Oricum decizia este a ta. Mai trebuie sa-ti spun si ca, daca nu poti dovedi fapta, ai putea fi acuzata de denuntare calomnioasa(art.259 Cod penal), pedeapsa fiind inchisoarea de la 6 luni la 3 ani. Nu-ti spun asta pentru a te descuraja ci pentru a sti consecintele. Numai bine!

| Claudiu2011 a răspuns:

Pai daca ai dovezi du-te. du-te si fara dar nu stiu daca o sa rezolvi ceva.Sa ti zic despre detectorul de minciuni.asculta ma cu atentie.stiu f bine ce zic.In Romania din pacate testul cu detectorul de minciuni nu este luat in considerare.Vezi cazul elodia.Cioaca a fost testat cu detectorul de minciuni.a picat testul dar nu l-a luat e clar ca e el ucigasul dar nu a fost luat in considerare detectorul de minciuni in Romania. avem o tara de cacao. Deci eu zic sa te duci dar iti trebuie probe solide pentru al baga la parnaie si e mai greu acum daca nu imposibil pentru ca daca ai doar detectorul de minciuni nu faci nimic cu el.o sa cada la detectorul de minciuni si nu i face nimic, dar are dreptul sa si refuze detectorul de minciuni ca sa stii.Bafta si ai grija de tine.Mai impresionat cu vorbele tale. daca te duceai de mica sigur rezolvai dar asta e faptul e consumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e de ajuns detectorul de minciuni, de ce nu cumperi vreun dispozitiv de inregistrat cred ca e bine chiar si un telefon cu o astfel de functie si sa-l ascunzi sub haine? In timp ce vorbesti cu el subtil despre asta (vezi sa fie liniste in camera respectiva) inregistrezi. Si vezi sa fie sunetul de calitate si sa-l faci sa recunoasca vorbindu-i foarte subtil si pe ocolite ca sa nu-si dea seama de nimic. Chiar sper ca sunt de ajutor. Mult noroc! Imi pare rau de tine...

| Andreea357 a răspuns:

Uite si eu am fost la varsta de 6 7 ani asa dar cel mai bine e sa te duci la medic ginecolog si la politie e cel mai bine nu vreau sa vb in nume de rau dar fii sigura ca daca ti-a facut rau tie de lungul anilor o sa faca si altor fete fii norocoaa ca nu ai ramas gravida cu prppriul tata.imi pare rau pentru tine stiu prin ce ai trecut si nu-i usor nu fi timida ca nu-ti face nimic du-te cat mai repede la politie ...si apoi pleca din tara nu stiu undeva unde nu te poate gasi in spania maerica sau mutate in alt oras la o prietena sau o ruda numai cat mai departe de orasul ala incepe o viata noua si lasa trecutul in urama noroc! si avocati gasesti pe net

| gabri05 a răspuns:

Induceti in eroare persoana. se poate zice ca "faptul e consumat" doar atunci cand infractiunea e prescrisa. iar in cazul tau nu este si nici timpul nu e pierdut cu toate ca au trecut ceva ani.
Inca poti face reclamatie la politie. sau te poti duce direct la procuratura.
Din clipa in care ai facut plangerea, actiunea penala va fi pusa in miscare, iar acum, daca de cazul tau se va ocupa un procuror competent ai sanse mari ca tatal tau sa intre la inchisoare.
Un avocat doar te poate sustine in timpul procesului sau ajuta cu sfaturi, dar nu el este cel care probeaza infractiunea si nici nu pledeaza in fata instantei pentru a-l acuza pe tatal tau. Cu asta se ocupa procurorul.

| lakme11 explică:

Va multumesc din suflet tuturor pentru ajutor, sper sa reusesc