| laara a întrebat:

As dori cateva raspunsuri in legatura cu un incident.
In data de 30.01, in jurul orei 23, prietenul meu a fost agresat fizic de catre o persoana chiar in apropierea sectiei de politie, fara ca el sa il provoace in vreun fel. Mentionez ca individul era insotit de 4 persoane care nu au apucat sa intervina. Chiar dupa cateva minute de la incident a dat declaratie la politie si a facut reclamatie A doua zi, in data de 31.01, a reusit sa obtina certifcat medico-legal din care reiese faptul ca ii sunt necesare 6-7 zile de ingrijire medicala. Prin urmare, politia locala a inaintat dosarul catre Parchet.
Cum se va putea solutiona acest caz si care ar putea fi pedeapsa pe care ar putea-o primi agresorul? De asemenea, as vrea sa stiu daca prietenul meu ar putea obtine daune pentru acoperirea unor lucrari dentare necesare in urma agresiunii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform vechiului si noului Cod penal fapta constituie infractiunea de lovire sau alte violente si poate fi pedepsita cu inchisoare sau amenda, citez:
-Vechiul Cod penal:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
-Noul Cod penal:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fapta va fi judecata conform prevederilor din vechiul Cod penal.

| ElenaSA a răspuns:

Ai nevoie de un avocat pentru un raspuns corect. Ma gandesc ca ai nevoie si de martor pentru a dovedi ce s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas este sa cautati un avocat. Apoi va spune el cum si se fel.

| Lisa01 a răspuns:

Ia un avocat care sa te lamureasca mai clar. Poate are noroc si erau camere de vedere in apropiere. Daca sunt gasiti faptasii poate sa ceara daune fizice si morale.Bafta