| nick29 a întrebat:

Am fost agresat la școală de un coleg dintr-o clasa mai mare si sunt hotărât sa imi scot certificat medico legal. Am sanse sa obțin daune morale? Precizez ca nu am opus rezistenta si ca ranile necesita îngrijiri de 2-3 săptămâni. Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Poti obtine daune materiale dar nu si daune morale.

| kiki91007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Avocat sa te faci!

| Ioandelasal a răspuns (pentru kiki91007):

Nu mai pot, acum sunt pensionar, am fost jurist.

| RareşTPUro a răspuns:

Atata timp cat ai urme si poti dovedi ca ai fost agresat, da poti face acest lucru.

| radutherap a răspuns:

Da,atata timp cat ranile sunt foarte mari

| eusunt7 a răspuns:

Da atata timp cat ai fost ranit dar ai grija la repercusiuni.
Ai grija sa nu vina sa te bata din nou!

| Psihiatrul a răspuns:

Ai nevoie de certificat medico-legal și externarea din spital în care să se precizeaze numărul de zile de îngrijire (spitalizare) care ti-au fost acordate. Agresorul va fi obligat la plata cheltuielilor spitalicești pe care tu le-ai suportat și va fi pedepsit în raport cu legile, daune morale obții în cazul în cazul în care inițializezi un proces în judecată.

| Mike292002 a răspuns:

Eu cred ca da...