| idontknow222 a întrebat:

Salut
Am 16 ani si lucrez pe baza unei procuri ca autor de ospatat in Constanţa. Azi am fost agresat fizic de către şeful de salã, acesta mi-a aplicat o lovitură in faţă cu pumnul, afectându-mi ochiul (s-a invinetit puţin) si nasul, facand sa imi curga sange din el.
Daca o sa merg la poliţie ce are sa păţească individul care m-a agresat, pot scoase despăgubiri morale de la el, si cam cat as putea scote?
Multumesc pentru atenţie!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la medicul legist, pentru a scoate un certificat medico-legal si apoi, daca ai martori, poti sa-i faci plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea prealabila trebuie facuta in termen de cel mult 3 luni. In cadrul dosarului penal te poti constitui parte civila si poti solicita daune materiale si daune morale. Poti cere ce suma vrei ca daune morale, in orice caz poti primi cateva mii de lei, depinde si de judecator.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mergi la politie si apoi la medicina legala pentru stabilirea leziunilor, va primi o amenda daca ai si martori.
Daca il dai in judecata in civil pentru depaguibiri, vei primi cheltuielile de judecata si costul expertizei emdicolegale si probabil inca cateva sute de lei ca daune morale (dar procesul va dura mult si va trebui sa platesti tu intai toate aceste cheltuieli)

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti sa faci plangere la Politie si poti sa-l dai in judecata. In schimb, nu stiu daca judecatorul iti va acorda despagubiri, pentru ca in fond ai luat 1 palma peste fata, nu ti-a rupt mana sau piciorul.
Nu uita sa iei in calcul si motivul pentru care ai luat palma, daca agresorul spune ca ai spart cine stie ce de 5000 de lei, atunci esti bun de plata tu.

| idontknow222 explică (pentru Violleta2022):

Nu am făcut nimic, a fost din nervi si a lovit prima persoana pe care a intalnit-o, adica eu

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Violleta2022):

Şi dacă a spart ceva scump trebuie lovit? Aşa se practică la tine in mahala?

| idontknow222 explică (pentru Violleta2022):

A facut-o din nervi cred, eu nu am facut nimic, a venit la mine si mi-a dat un pumn in faţă

| Violleta2022 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Tu ai o problema cu mine, sau nu stii sa ca trebuie sa raspunzi doar celui care intreaba?

| Freya1 a răspuns:

Daca depui plangere indiferent ca ai fost de vina sau nu tu esti parte vatamata el te-a lovit deci ia o amenda de cateva sute de lei despagubire posibil sa poti sa iei dar trebuie sa scoti harti de la medic cu gravitatea lovituri si in functie de zilele de ingrijire pe care le primesti

| sir sanjei a răspuns:

E foarte simplu.
Mergi la politite, depui plangere impotriva celui care te-a lovit.
Pe urma, mergi la institutul de medicina legala, ti se va elibera un certificat medico-legal cu numarul de zile pentru ingrijirea ranilor produse.
Acest certificat il vei anexa dosarului pe care il va intocmi politia.
Dupa cercetarea efectuata de politisti, daca cel care te-a lovit este gasit vinovat, va primii o amenda a carui cuantum este in functie de gravitatea faptei sale.
Dupa solutia celor de la politie, te constitui parte civila si il actionezi in instanta pentru a ti se despagubii suma chletuita pentru ingrijiri medicale si pentru a solicita despagubiri morale si plata cheltuielilor de judecata.
Ai un oarecare avantaj daca il actionezi in instanta, si anume ca nu mai trebuie sa achiti taxa de timbru, astfel poti sa ceri despagubiri morale de valori foarte mari(de exemplu 20.00 de euro) chiar daca nici o instanta nu iti va acorda acesti bani, dar o suma mai mica cu siguranta vei primii.

Te sfatuiesc sa mergi la politie si ulterior sa discuti si cu un avocat!