| face22face a întrebat:

As dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu cateva informatii in legatura cu amplasarea unor stalpi de tensiune pe terenul meu.Stalpii sunt ai unei firme care va realiza o instalatie cu panouri fotovoltaice, solare.Vreau cateva date legate de contract ,chirie etc. Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci un contract de inchiriere ori de concesiune a terenului, pe o perioada mai mare, ori sa vinzi terenul. Cred ca firma are un model de contract, parerea mea este sa-l vada un jurist, inainte de a-l semna, ca sa nu te pacaleasca. Cat despre chirie este greu de spus, aceasta poate fi foarte diferita, in functie de mai multi factori: localitate, zona, teren intravilan ori extravilan, etc, orienteaza-te dupa preturile din zona. Periodicitatea platii chiriei este cum va intelegeti: lunar, la mai multe luni, anual, in avans ori la sfarsitul perioadei, etc. Contractul sa contina si penalitati/dobanzi pentru plata cu intarziere si despagubiri pentru daune aduse terenului. Numai bine!

1 răspuns: