| AnTicrisT a întrebat:

As dori sa achizitionez in zona Bran un teren, proprietarul a solicitat un certificat de urbanism pentru informare, iar la categoria de folosinta scrie ca este "pasune". In acte apare ca este intravilan. Se poate construi pe el? Sau trebuie sa fac anumite demersuri pentru a-l transforma construibil?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate construi, avand in vedere ca terenul este in intravilan. Trebuie sa soliciti certificatul de urbanism si apoi de construire, dupa ce ai cumparat terenul.
P.S. Cred ca proprietarul ti-a prezentat extrasul CF pentru informare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai el a fost folosit ca pasune dar daca este intravilan se poate construi usor. Nu ca nu ar merge si in extravilan! Astazi cu banii faci orice.