| gigi27 a întrebat:

Cine stabilește valoarea unui teren intravilan construibil de 500mp?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul este stabilit prin acordul dintre vanzator si cumparator, nimeni nu intervine in intelegerea lor, precum si in raportul dintre cerere si oferta.

| johnnny123 a răspuns:

Piața

| mi25 a răspuns:

O precizare.
La tranzactii, mosteniri etc., unde impozitul datorat statului se calculeaza in functie de valoarea terenului, valoarea acestuia se stabileste pe baza valorilor din catalogului camerei notarilor publici de pe langa curtea de apel in raza careia se afla terenul, astfel:
1. Daca valoarea declarata si trecuta in contract este mai mica decat cea prevazuta in catalog, impozitul se plateste la valoarea celei din catalog. (Si asa este mai mereu).
2. Daca valoarea din contract este mai mare decat cea din catalog, impozitul si toate taxee se platesc la nivelul acesteia (trecuta in contract).

| helpforyou a răspuns:

Vine un evaluator, daca ai nevoie.