| alexandrumarin a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa inchid firma pe care o detin si as vrea sa transfer masina de pe societate pe persoana fizica.in acest caz,se aplica taxa de poluare? Daca da,care este formula de calcul in acest caz? Se poate face o donatie? si daca da,care este taxa in acest caz? Mentionez ca masina este din 2004, sunt al 4-lea proprietar, si nu schimb numarul de imatriculare.Autoturismul este Dacia Solenza.
Multumesc!
Funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina n-a mai fost inmatriculata in perioada 2007-2011 se plateste taxa, conform legii 9/2012, gasesti calculatorul in mai multe locuri, inclusiv pe site-ul ANAF.
Se vorbeste ca o sa fie schimbata in viitorul apropiat si taxa va fi mai mica, asa ca mai asteapta.
Da, se poate face donatie, daca ai cu ce sa platesti eventualele datorii ale firmei si tu esti singurul asociat. Oricum, taxa de poluare este aceeasi si mai platesti si la notar, asa ca nu se merita, mai bine faci contract de vanzare-cumparare.

| Nemtan_Ion_1949 a răspuns:

Vreau sa inchid o societate ce trebuie sa fac mentionez ca am casa si masina pe s. c. si sint asociat unic