| Kingston147 a întrebat:

As dori sa intreb pe cineva care se pricepe in domeniu. Daca stie si poate sa imi spuna daca se poate sa mergem la notar impreuna daca suntem in divort la tribunal si divortul este din nou pus pe rol. Sa terminam mai repede prin notar. doar ca mai este si procesul la TRIBUNAL. Se poate?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca renuntati la judecata. Daca sunteti la tribunal inseamna ca este recurs, judecata de fond la divort se face la judecatorie si puteati divorta si acolo prin acordul partilor si se termina repede.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa renuntati la proces.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat în ce fază procesuală vă aflaţi la Tribunal şi dacă aveţi avocat, respectiv dacă Acţiunea de divorţ a fost înregistrată după ( sau înainte ) de 1 februarie 2013...

Apoi, sigur aveţi procesul la Tribunal?
Sau, este la Judecătorie?

În principiu, dacă procesul e în faza de fond ( la Judecătorie ), atunci puteţi să divorţaţi prin "acordul părţilor" şi se termină REPEDE!

Puteţi merge şi la Notariat dacă renunţaţi la proces.
Dar, şi la notar TREBUIE să vă înţelegeţi!

Dacă NU vă înţelegeţi în privinţa divorţului ( a motivelor de divorţ, a părţii vinovate, a pretenţiilor materiale/partajului/împărţirea bunurilor, ori dacă aveţi copii minori, etc. ), SINGURA soluţie este divorţul prin judecată!

Notarul NU are astfel de atribuţii, el DOAR întocmeşte actele în cazul în cate voi ajungeţi la o înţelegere.

De asemenea, dacă NU aveţi copii minori, puteţi divorţa şi la Primărie/Serviciul de Stare Civilă care a încheiat căsătoria ( dar numai dacă renunţaţi la proces şi dacă vă înţelegeţi ).

Dacă procesul e în faza de recurs ( la Tribunal ), înseamnă că NU v-aţi înţeles ( încă ) şi unul dintre voi a atacat ( cu Recurs ) Sentinţa dată de Judecătorie...

Toate cele bune.

| Johndoe2023 a răspuns:

La urmatorul termen de la tribunal va prezentati amandoi si spuneti ca sunteti de comun acord cu divortul. nu mai este necesar sa mergeti la notar

| Danyelaastr a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci la o firma de contabilitate care se ocupa de servicii contabile, fiscale si juridiciare. E multa bataie de cap cu tribunalele. Incearca la Plen Consult. Sunt eficienti.